Przyczyny załamania finansowego Speedway Kraków i potencjalna rola miasta w reaktywacji żużla

W 2024 roku drużyna Speedway Kraków nie wzięła udziału w rozgrywkach Krajowej Ligi Żużlowej. Powodem były problemy z zebraniem niezbędnego budżetu. Te niepowodzenia finansowe przypisywano głównie braku wsparcia ze strony władz Krakowa, które miały nie wykazać zainteresowania ożywieniem żużla na terenie Nowej Huty. Niemniej jednak, sama spółka żużlowa zdystansowała się od tych domysłów. W odpowiedzi na te zarzuty, Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej, skomentował sytuację za naszym pośrednictwem.

Ambasadorstwo krakowskiego sportu mogło być rolą dla drużyny żużlowej
Potwierdził on, że Kraków rzeczywiście nie finansuje sportu na tak dużą skalę jak inne miasta, gdzie środki z budżetu miejskiego są przeznaczane na utrzymanie drużyn. Zamiast tego, możliwe jest nawiązanie partnerstwa z miastem poprzez program „Ambasadorzy krakowskiego sportu”. Program ten głównie wspiera sportowców biorących udział w dyscyplinach olimpijskich i zdobywających najwyższe nagrody, ale także drużyny ligowe.

Jednym z głównych wymogów jest transmisja meczów i wydarzeń, w których uczestniczy podmiot, w telewizji. Reasumując – Kraków płaci klubom za promowanie miasta poprzez takie działania. Z takiego wsparcia korzysta na przykład II-ligowy Hutnik. Speedway Kraków również mógłby skorzystać z tej opcji, ponieważ mecze Krajowej Ligi Żużlowej (dawniej II liga, czyli trzeci poziom) są transmitowane w telewizji od tego sezonu.

Dodaj komentarz