Unijne panele fotowoltaiczne wartości 450 miliardów euro oczekują na polski recykling

Zdaniem specjalistów z UN Global Compact Network Poland, przed krajami członkowskimi Unii Europejskiej otwiera się szansa na odzyskanie około 60 milionów paneli PV do roku 2030. Łączna wartość tych modułów wynosi 450 miliardów euro. Polska przoduje w opracowywaniu innowacyjnych metod recyklingu, które umożliwią wykorzystanie pozyskanego z nich krzemu do produkcji około 30 milionów nowych urządzeń fotowoltaicznych.

Ekonomia obiegu zamkniętego staje się coraz ważniejsza w kontekście gospodarki niskoemisyjnej. Według prognoz, wartość europejskiego rynku recyklingu paneli PV może wzrosnąć do poziomu przekraczającego 1,25 miliarda złotych w najbliższej przyszłości. Wliczając w to obrót turbinami wiatrowymi i magazynami energii, liczby te rosną wyraźnie. Chociaż polski rynek fotowoltaiki jest młodszy od swoich zachodnich odpowiedników, polskie przedsiębiorstwa świetnie radzą sobie na arenie międzynarodowej w dziedzinie technologii recyklingu paneli PV.

Maciej Tora, prezes 2loopTech S.A. – firmy specjalizującej się w recyklingu modułów fotowoltaicznych, podkreśla skuteczność polskiej technologii. Wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie opracowali oni metodę, która umożliwia niemal 100-procentowy recykling paneli i pozyskanie z nich cennych surowców. Są to: szkło, aluminium, krzem, miedź, srebro, cyna, ołów i polimery.

Dodaj komentarz