Zalew Nowohucki – od zakazanej strefy do miejsca rekreacji

Pierwszą część Igrzysk Europejskich odbywających się w Krakowie, stanowiły zawody triathlonowe, które miały miejsce na Zalewie Nowohuckim. Po zakończeniu tych międzynarodowych zmagań sportowych, mieszkańcy Krakowa mogą zyskać możliwość korzystania z tego zbiornika jako kąpieliska. Przez wiele lat takie działanie było niemożliwe, ze względu na zakaz kąpieli. Niemniej jednak, Zarząd Zieleni Miejskiej informuje, że jakość wody w Zalewie jest na tyle dobra, że bez obaw można w niej pływać.

Plan przekształcenia Zalewu Nowohuckiego w oficjalne miejsce do pływania nie zostanie jednak zrealizowany jeszcze w tym roku. To akwen, który ostatnio był jednym z punktów programu Igrzysk Europejskich. W dniu 27 kwietnia rywalizowały tam triathlonistki. Rozgrywane na terenie jednego z największych i najbardziej malowniczych obszarów rekreacyjnych w Krakowie zawody obejmowały pływanie na dystansie 1,5 km, jazdę na rowerze przez 40 km ulicami Nowej Huty oraz bieg na dystansie 10 km.

Mimo to organizacja zawodów triathlonowych na Zalewie Nowohuckim była powodem wielu kontrowersji. Głównym problemem była jakość wody, która jeszcze w 2019 roku była silnie zanieczyszczona bakteriami E.coli, które mogą wywoływać różne schorzenia u ludzi, takie jak biegunka. Według obowiązujących przepisów dotyczących kontroli jakości wód kąpieliskowych oraz miejsc czasowo wykorzystywanych do kąpieli, ilość tych bakterii nie może przekraczać 1000 jednostek w 100 ml próbki.

Dodaj komentarz