Solaris Hydrogen U18 – przegubowy autobus zasilany wodorem testowany przez MPK w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zamierza przeprowadzić badania na przegubowym autobusie marki Solaris, wykorzystującym wodór jako źródło zasilania.

Plany MPK na najbliższą przyszłość obejmują zakup nowych pojazdów opartych na tym rodzaju paliwa, finansowany dzięki funduszom unijnym. Rzecznik prasowy MPK, Marek Gancarczyk, poinformował, że do Krakowa na próby techniczne przybył niskopodłogowy autobus przegubowy o nazwie Solaris Hydrogen U18, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 2022 roku. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ten model autobusu będzie przewoził pasażerów na standardowych trasach.

Rzecznik zaznaczył jednak, że przed rozpoczęciem eksploatacji na określonych liniach miejskich, autobus musi być odpowiednio przygotowany – należy zatroszczyć się o właściwe oznakowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zainstalować automaty do sprzedaży biletów i urządzenia do ich kasowania oraz dokonać szczegółowej oceny technicznej pojazdu.

Zdaniem Gancarczyka, przegubowy Solaris Hydrogen U18 to nie pierwszy autobus napędzany wodorem, który przeszedł testy pod okiem krakowskiego przewoźnika. Wcześniej na ulicach stolicy Małopolski jeździła krótsza wersja tego modelu w ramach prób. Każdy z tych pojazdów jest całkowicie wolny od emisji szkodliwych substancji, a jedynym produktem wydzielanym podczas ich jazdy jest woda lub para wodna.

Dodaj komentarz