Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Małopolsce oraz prognozuje wilgotny i coraz cieplejszy tydzień

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Krakowie poinformował o pierwszym stopniu zagrożenia ze względu na oczekiwany silny wiatr. Ostrzeżenie to dotyczy całego regionu Małopolski i obowiązywało w dniu 5 lutego, począwszy od 2:00 do 18:00 dla obszarów podgórskich i górskich. Dla reszty regionu, w tym również dla miasta Krakowa, okres zagrożenia rozpoczął się od godziny 5:00 i trwał do godziny 18:00.

Prognozy IMGW przewidywały w tym czasie wystąpienie silnych podmuchów wiatru, z prędkością średnią osiągającą 35 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h. Kierunek przewidywany przez meteorologów to zachód, a prawdopodobieństwo takiego zjawiska oceniono na 80 procent.

Oprócz tego, na poniedziałek zaplanowane było intensywne lub całkowite zachmurzenie nieba nad Małopolską. Prognozowano również opady deszczu, które miejscami mogły osiągnąć umiarkowane natężenie. W górach powyżej 1800 metrów n.p.m. oczekiwano opadów śniegu, co miało spowodować przyrost pokrywy śnieżnej na szczytach Tatr o 5 cm. Temperatury miały oscylować w granicach od 7 do 10 stopni Celsjusza, w obszarach podgórskich od 5 do 7 stopni, a na szczytach Tatr spodziewano się około -2 stopnie Celsjusza.

Według prognoz Instytutu, mimo kilku wyjątków, temperatura ma z każdym dniem rosnąć. We wtorek, 6 lutego, prognozowano temperatury maksymalne w przedziale od 7 do 10 stopni Celsjusza, w rejonach podgórskich od 6 do 8 stopni, a na wysokościach Beskidów od 2 do 4 stopni Celsjusza. Na szczytach Tatr temperatura miała wynieść około zera.

We środę maksymalna temperatura miała sięgać od 8 do 10 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich od 5 do 8 stopni. Przewidywany był również umiarkowany, a miejscami nawet silny wiatr, z porywami osiągającymi prędkości do 65 km/h, z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego.

Na czwartek przewidywane były opady deszczu oraz śniegu, co miało spowodować chwilowe ochłodzenie. Prognozowana maksymalna temperatura wynosiła od 1 do 3 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich od 0 do 2 stopni. Wiatr miał być słaby i zmienny, co mogło spowodować miejscowe wystąpienie śliskości na drogach i chodnikach.

Na piątek prognozowane było duże zachmurzenie, z miejscami opadów deszczu i mżawki. Maksymalne temperatury miały wynieść od 10 do 12 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich od 7 do 9 stopni.

Dodaj komentarz