Krakowianie w poszukiwaniu idealnej przestrzeni mieszkalnej

Rok 2022 zanotował na krakowskim rynku nieruchomości dynamiczny wzrost cen, szczególnie widoczny w przypadku dwupokojowych mieszkań, które były najczęściej wybierane przez lokalnych mieszkańców. Średnia powierzchnia takiego lokum wynosiła 34,5 mkw, a cena zakupu rosła średnio o 15%. Wszystko to działo się w Krakowie, który jest niekwestionowanym liderem pod względem dynamiki wzrostu cen nieruchomości deweloperskich. Paralelnie do rosnących cen, zasobność portfeli potencjalnych nabywców również notowała wzrost.

Nie jest możliwe negocjowanie cen nieruchomości w stolicy Małopolski jak na targu, dlatego biorąc pod uwagę wysokie ceny, krakowianie musieli dostosować swoje oczekiwania i możliwości finansowe. Z roku na rok, ich marzenia o idealnym mieszkaniu musiały ulec korekcie.

Zgodnie z najnowszym raportem firmy JLL i serwisu Otodom, w ciągu ostatnich trzech lat, mieszkanie dwupokojowe – typ nieruchomości najchętniej wybierany przez Polaków od 2019 roku – skurczyło swoją średnią powierzchnię o 2 mkw. W ostatnim kwartale 2022 roku, 37% użytkowników portalu Obido, serwisu z ofertami deweloperskimi, deklarowało chęć zakupu dwupokojowego lokum.

Podobne trendy można zaobserwować w Krakowie. Taki sam odsetek osób poszukujących mieszkania zainteresowany był dwoma pokojami. Jednocześnie jednak obserwowany był spadek zainteresowania trzypokojowymi lokalami oraz wzrost popularności studiów (19%). W kontekście wymaganego metrażu, osoby szukające studia w Krakowie akceptowały średnio powierzchnię 29,7 mkw. Dla dwupokojowego mieszkania ta liczba wynosiła 34,5 mkw., a dla trzy pokoi – nie mniej niż 50 mkw.

Dodaj komentarz