Zakładanie biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Krakowie

W 2021 roku zespół w Polsce liczył zaledwie 10 członków, ale teraz, ich liczba przekroczyła 330 – to słowa od przedstawicielki Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), która oficjalnie otworzyła biuro w Krakowie. Zwróciła uwagę na to, że wsparcie migrantów nie ogranicza się jedynie do natychmiastowej pomocy humanitarnej.

IOM jest międzyrządowym organem ONZ zajmującym się kwestiami migracji. Została założona w 1951 roku i ma obecnie 173 państwa członkowskie. Polska jest członkiem tej organizacji od 1992 roku. Pierwsze biuro IOM w Polsce powstało w Warszawie w 2002 roku, a ostatnio kolejne oddziały otwarto w Rzeszowie. Teraz nadszedł czas na Kraków.

Kraków stał się domem dla nowego biura IOM. W kwietniu, kiedy zespół IOM w Polsce składał się zaledwie z dziesięciu osób, teraz, głównie z powodu rozgrywających się konfliktów na Ukrainie, liczba ta wzrosła do ponad 330. Te słowa padły z ust Lívia Styp-Rekowska, szefowej Misji IOM w Polsce, podczas uroczystości otwarcia krakowskiego biura. Wskazała, że mimo iż wszyscy mają nadzieję na szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie, nadal jest wiele do zrobienia. Zespół jest gotowy do wsparcia wszystkich osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, niezależnie od tego, czy zdecydują się pozostać w Polsce, czy wrócić do swojego kraju.

Dodaj komentarz