Wzrost cen mieszkań w Krakowie – stolica Małopolski za kilka lat droższa od Warszawy?

Z zaniepokojeniem obserwujemy, jak sytuacja rynku nieruchomości w Krakowie ulega systematycznemu pogorszeniu. Zgodnie z analizami ekspertów w tej dziedzinie, cena nieruchomości w stolicy małopolskiego regionu może w ciągu najbliższych lat przewyższyć te w stolicy kraju, czyli Warszawie. Wszystko to jest efektem ograniczonej ilości terenów dostępnych pod budowę, co zmusza inwestorów do wycofywania się z Krakowa i prowadzi do podnoszenia cen.

Obecnie ceny mieszkań w Krakowie wynoszą około 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Czy to dużo? W porównaniu z Warszawą – niekoniecznie. Jednakże eksperci przestrzegają, że ta sytuacja może ulec zmianie w najbliższym czasie.

Analizując rynek nieruchomości na przestrzeni ostatnich ośmiu lat, można zauważyć, że różnica między cenami mieszkań w Krakowie a Warszawie systematycznie maleje – osiem lat temu wynosiła ona 20%, dzisiaj to już jedynie 7%. Specjaliści tłumaczą, że to skutek braku terenów inwestycyjnych i wycofujących się z miasta deweloperów. Budownictwo w Krakowie jest coraz trudniejsze do realizacji.

Z drugiej strony, deweloperzy są również zniechęcani przez częste protesty mieszkańców przeciwko nowym inwestycjom. Przykładowo, niedawno miejscowi sprzeciwiali się budowie nowego bloku apartamentowego w Nowej Hucie. To wszystko sprawia, że stolica Małopolski staje przed poważnym kryzysem mieszkaniowym.

Dodaj komentarz