Stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej uczczone otwarciem parku w sercu Krakowa

Park nazwany na cześć Wisławy Szymborskiej, utalentowanej polskiej poetki, został oficjalnie udostępniony dla publiczności w centrum historycznego miasta Krakowa. Otwarcie parku zbiegło się ze 100. rocznicą urodzin znakomitej literatki. Na miejscu, które przez wiele lat służyło jako parking przy ulicy Karmelickiej, powstała teraz oaza zieleni. Koncepcja utworzenia tego miejsca odpoczynku i relaksu została zatwierdzona przez mieszkańców Krakowa za pośrednictwem budżetu obywatelskiego.

Jacek Majchrowski, prezydent miasta, podczas ceremonii otwarcia skierował podziękowania do twórców pomysłu oraz mieszkańców, którzy poparli decyzję o stworzeniu parku. Podkreślił także, że Kraków jest pełen miejsc będących świadectwem obecności i wpływu Wisławy Szymborskiej.

Majchrowski nawiązał do unikalnej metody celebracji zasług noblistów i wybitnych poetów, na którą Kraków zdecydował się ostatnimi czasy. Zamiast tradycyjnych pomników, miasto wykorzystuje naturalne elementy przyrody do upamiętnienia swoich ikon kultury.

„Zamiast niezbyt atrakcyjnego i niezbyt użytecznego parkingu mamy teraz piękny park. To miejsce, gdzie można spacerować i odpoczywać” – przekazał zebranym prezydent miasta.

Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, zwrócił uwagę na unikalne podejście do upamiętnienia poetki. Zamiast tradycyjnego pomnika, postanowiono uczcić jej pamięć poprzez stworzenie żywej przestrzeni pełnej zieleni. Podkreślił tym samym, że miasto odstąpiło od często spotykanej w Polsce tendencji do wznoszenia monumentalnych pomników, ironicznie przez niego określonej mianem „pomnikozy”.

Dodaj komentarz