Sto lat od narodzin Wisławy Szymborskiej – Kraków świętuje rok poetyckiej noblistki

2 lipca 1923 roku, w małym miasteczku Kórnik niedaleko Poznania, otworzyła oczy na świat Wisława Szymborska. Choć urodziła się na Wielkopolsce, przez większość swojego życia była nieodłącznie związana z Krakowem. Miasto to, mając na uwadze zbliżający się weekend, planuje głośno celebrować urodziny swojej wybitnej poetki.

Nadchodzące uroczystości są związane ze stuleciem od dnia narodzin Szymborskiej. Polski Senat podjął decyzję o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Szymborskiej. W Krakowie jubileuszowy rok dedykowany noblistce jest obchodzony już od kilku miesięcy. Wydarzenia te przyniosły m.in. publikację tomu składającego się z zebranych wierszy poetki, w którym znalazły się także utwory do tej pory niepublikowane oraz jej wcześniejsze, niewznawiane tomiki. Zaopatrzył je w komentarz prof. Wojciech Ligęza, renomowany ekspert od literatury Szymborskiej.

Twórczość autorki „Wołania do Yeti” została także przywołana podczas krakowskich obchodów Wianków, gdzie interpretował ją raper Miuosh.

Głównym punktem wydarzeń oddanych ku czci Wisławy Szymborskiej będzie nadchodzący weekend, który to czas przypadnie dokładnie na setną rocznicę jej urodzin.

Dodaj komentarz