„Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” – nowe przedstawienie Teatru Figur

26 października o godzinie 19.00 na ulicy Sławkowskiej 14 w Krakowie rozpocznie się premiera spektaklu Teatru Figur zatytułowanego „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love”. Za reżyserię tego wyjątkowego przedstawienia odpowiada Dagmara Żabska. Do współtworzenia spektaklu zaproszeni zostali mieszkańcy Krakowa, konkretnie z osiedli: Centrum A w Nowej Hucie, Woli Duchackiej oraz Bieżanowa.

W spektaklu pojawia się dialog jednej z postaci: „Na początku to ja byłam przerażona, jak tutaj dostałam mieszkanie. Przecież ja tutaj przyjeżdżałam z ojcem rowerem na wycieczki – nad stawy, na łąki…” To wprowadza nas w klimat innej strony miasta.

Bo czy Kraków musi zawsze kojarzyć się z kamienicami, brukowanymi ulicami, widokiem na Wawel, smokiem, Lajkonikiem i kawą na Rynku? Przecież to miasto to nie tylko plac Bohaterów Getta czy Kleparz. Kraków to również targowisko na Piaskach, podtopiony Bieżanów, wlepki na Azorach, sympatyczne panie z warzywniaka, dzieciaki z podwórka czy burkliwi sąsiedzi spod numeru cztery.

Spektakl ukazuje różnorodność i autentyczność krakowskich osiedli. Są tu chwile śmieszne, wzruszające, ale także te trochę straszne. Jak to bywa w prawdziwym życiu…

Dagmara Żabska, reżyserka spektaklu i dyrektorka artystyczna Teatru Figur, mówi: „Koncepcja spektaklu zakładała stworzenie przedstawienia o mieszkańcach Krakowa i ich Krakowie. Miała to być opowieść o mieście, którego nie ma w przewodnikach, nie widnieje na pocztówkach. O mieście utkanym ze wspomnień, marzeń, plotek i powtarzanych od dekad miejskich legend”.

Dodaj komentarz