Spadek liczby kandydatów do seminarium duchownego w Krakowie

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski podzielił się informacją na swoim profilu na Facebooku, że podczas letniego okresu w Archidiecezji Krakowskiej doszło do dymisji czterech księży, natomiast tylko jeden kandydat zgłosił chęć wstąpienia do seminarium. Motywacją do opublikowania tego wpisu była wiadomość abpa Stanisława Gądeckiego skierowana do duchowieństwa archidiecezji poznańskiej, poruszająca temat kryzysu w kapłaństwie.

Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, ksiądz Łukasz Michalczewski, potwierdza istnienie problemu malejącej liczby osób aspirujących do zostania księdzem. Zaznacza jednak, że nie jest prawdą, iż jedynie jedna osoba zdecydowała się na naukę w seminarium i że aż czterech ich uczestników porzuciło to miejsce.

Ksiądz Michalczewski wyjaśnia, że proces rekrutacji do krakowskiego seminarium duchownego nie został jeszcze zakończony i potrwa aż do 15 września. Dopiero po upływie tej daty będzie można podać dokładną liczbę kandydatów na przyszłych księży.

– Na chwilę obecną nie jest tak, że mamy tylko jednego kandydata. W kwestii tzw. odejść czterech księży podczas wakacji, to istnieje kilku duchownych, którzy z różnych powodów, w tym zdrowotnych, złożyli wniosek o urlop – wyjaśnia rzecznik kurii krakowskiej, ks. Michalczewski.

Dodaj komentarz