Secesyjna Willa Modrzejówka w Krakowie: Proces remontu i zabezpieczania budynku

Zlokalizowana w Krowodrzy, historycznej dzielnicy Krakowa, Willa Modrzejówka z epoki XIX wieku nadal oczekuje na swoją renowację. Organizacja o nazwie Arcybractwo Miłosierdzia twierdzi, że podjęła już odpowiednie kroki do zabezpieczenia tego zabytkowego budynku i uzyskała niezbędne zgody od konserwatora. Obecnie w toku są procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych. Jeżeli zgoda ta zostanie udzielona, Arcybractwo planuje ogłosić przetarg na wykonawcę remontu – na ten cel organizacja w lipcu zeszłego roku pozyskała dodatkowe fundusze w wysokości 3,4 mln złotych.

Diecezja Krakowska, której rzecznikiem jest ks. Łukasz Michalczewski, oczekuje teraz na wydanie pozwolenia na budowę. Wniosek w tej sprawie został złożony, ale zwrócono go z prośbą o wprowadzenie pewnych zmian. Po naniesieniu tych poprawek, proces czekania został wznowiony. Gdy tylko pozwolenie na budowę zostanie przyznane, Arcybractwo rozpocznie przetarg na wykonawcę robót remontowych.

Pytanie, dlaczego cały proces trwa tak długo, ks. Łukasz Michalczewski tłumaczy procedurami administracyjnymi. Jak mówi, oczekiwanie na zgody konserwatorskie zabrało 3 miesiące, a teraz muszą poczekać na inną decyzję. Wyraża jednak nadzieję, że kwestia ta zostanie rozwiązana w najbliższych tygodniach.

Podczas rozmowy ks. Michalczewski podkreśla też, że część prac przygotowawczych w Willi Modrzejówka już się odbyła. Wymienia między innymi czyszczenie rynien, zabezpieczanie fundamentów, instalowanie systemu monitoringu, porządkowanie terenu oraz osuszanie budynku.

Dodaj komentarz