Prezydent Cypru zapowiada: Poszerzenie UE to priorytet w aktualnej sytuacji geopolitycznej

Nikos Christodulidis, prezydent Cypru, podczas wykładu wygłoszonego w piątek w Krakowie, zaznaczył, że rozszerzenie Unii Europejskiej powinno być uznawane za jeden z najistotniejszych celów organizacji. Ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej oraz licznych występujących kryzysów, w tym konfliktów zbrojnych na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Wykład prezydenta Republiki Cypryjskiej odbył się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego i był skierowany do studentów tej uczelni. Główną treścią przemówienia prezydenta były tematy związane z Unią Europejską. Nikos Christodulidis odwołał się do niedawnego jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski i Cypru do Wspólnoty Europejskiej oraz poddał refleksji wyzwania stojące przed Unią w przyszłości.

Christodulidis stwierdził: „Powinniśmy uczynić poszerzenie jednym z najważniejszych elementów naszej aktywnej polityki. Proces ten powinien opierać się na zasadzie warunkowości, co w obecnej sytuacji geopolitycznej jest koniecznością”. Prezydent Cypru wskazał na istotność współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w obliczu trwających konfliktów zbrojnych oraz problemów związanych z kryzysem migracyjnym.

Zgodnie z tym, co podkreślił Nikos Christodulidis, 1 maja 2004 roku był przełomowym dniem dla dziesięciu krajów położonych na południowych i wschodnich granicach Unii. Był to spełnienie marzeń ich przodków, a także moment, który wpłynął na całą Unię Europejską. Nowo przyjęte państwa członkowskie zyskały pewność, że nie będą musiały stawić czoła wojnie w przyszłości – zakończył prezydent Cypru.

Dodaj komentarz