Prezentacja kandydatów paktu senackiego z Małopolski na nadchodzące wybory parlamentarne

Została ujawniona lista kandydatów z Małopolski, którzy będą rywalizować o miejsca w Senacie podczas przyszłych wyborów parlamentarnych, jako część tzw. paktu senackiego. Do walki o ponowne umieszczenie swoich nazwisk na listach senatorów stają osoby reprezentujące Platformę Obywatelską, takie jak Bogdan Klich i Jerzy Fedorowicz. Z drugiej strony, Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiło do wyścigu m.in. Krzysztofa Klęczara – burmistrza Kęt oraz Stanisława Pasonia – rolnika z Moszczenicy Niżnej pod Nowym Sączem.

Połączone siły partii opozycyjnych, takich jak Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe i Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”, zdecydowały się na wspólne działanie w lutym tego roku, podpisując deklarację o utworzeniu tzw. paktu senackiego. Plan zakładał, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych, wszystkie te ugrupowania wystawią wspólnych kandydatów w każdym okręgu wyborczym. Ta strategia została zaprezentowana światu 17 sierpnia.

W Krakowie, decyzja zapadła na korzyść dobrze znanych i sprawdzonych kandydatów. Spośród dwóch okręgów i dwóch mandatów w Krakowie, Bogdan Klich reprezentujący Platformę Obywatelską będzie ponownie ubiegał się o miejsce w Senacie. Jego aktywność w mieście jest szeroko zauważalna, a ostatnie interwencje dotyczące kontrowersji związanych z remontem parku Bednarskiego potwierdziły jego zaangażowanie.

Drugi kandydat Platformy Obywatelskiej to Jerzy Fedorowicz, który również będzie starał się o reelekcję w Senacie. W poprzednich wyborach w 2019 roku pokonał prof. Jana Dudę z PiS-u w okręgu obejmującym północne dzielnice miasta Kraków, co uniemożliwiło Dudzie wejście do Senatu. Obecnie Jan Duda pełni funkcję przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz