Popularne krakowskie legendy. Czy je znasz?

Kraków jest pełen fascynujących legend i opowieści będących częścią kultury i tradycji Krakowa, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nadal cieszą się dużą popularnością i często są opowiadane turystom odwiedzającym to piękne miasto.

Legenda o Smoku Wawelskim

Jedna z najbardziej znanych krakowskich legend mówi o smoku zamieszkującym Wawel, wzgórze, na którym znajduje się Zamek Królewski. Według legendy smok miał ogromne skrzydła, żarzący się oddech i pożerał bydło oraz ludzi. Król obiecał rękę swojej córki i dużą nagrodę temu, kto pokona smoka. Młody szewczyk o imieniu Skuba podał smokowi mięso wypchane trucizną. Gdy smok napoił się wodą, eksplodował. Skuba ożenił się z królewną i otrzymał duże bogactwo.

Legenda o Pięknej Pannie

Według tej legendy, na Rynku Głównym w Krakowie mieszkał kupiec, który miał piękną córkę. Dziewczyna była tak urocza, że wszyscy mężczyźni byli w niej zakochani. Jednak dziewczyna nie mogła zdecydować, którego kawalera wybrać. Wtedy przyszła do niej staruszka z bukietem róż w darze. Jedna róża była zaczarowana. Gdy dziewczyna dotknęła kwiatu, zamarzła i zamieniła się w posąg. Posąg Pięknej Panny można zobaczyć do dziś na jednym z balkonów kamienicy przy Rynku Głównym.

Legenda o Skarbniku

Legenda opowiada o chciwym skarbniku krakowskim, który chciał ukryć swoje bogactwa przed innymi. Według legendy skarbnik był w stanie przekształcić swoje złoto w kamienie i w ten sposób skrywał złoto. Podobno ukrył swoje skarby w jednej z piwnic na Rynku Głównym. Skarbnik zmarł, pozostawiając po sobie ukryte złoto. Wielu śmiałków próbowało odnaleźć skarb, ale jak dotąd bez skutku.

Dodaj komentarz