Podwyżki stawek za wywóz śmieci w Krakowie

Prezydent miasta, Jacek Majchrowski, w projekcie swojej uchwały zaproponował stawki za wywóz odpadów w mieście. Wynoszą one kolejno 25,51 zł od osoby przy segregacji odpadów i 51,02 zł od osoby w przypadku, jeśli śmieci się nie segreguje. W przyszłym tygodniu uchwała trafi do radnych miasta, którzy będą ją rozpatrywać.

Oczekiwania i rzeczywistość

Jeszcze w lipcu nowe stawki szacowano na 27 zł oraz 54 zł. Niektórzy mówili, że koszt wywozu śmieci może wynieść maksymalnie 21 zł lub 42 zł. Taki scenariusz również nie wszedł w życie, a proponowane ceny są wyższe. Stawka za wywóz śmieci nie zależy od gospodarstwa, w jakim żyjemy, więc jest taka sama i dla mieszkańców kamienic, i bloków, i domów jednorodzinnych. Na niewielką zniżkę w wysokości jednej złotówki mogą liczyć gospodarstwa w zabudowie jednorodzinnej, o ile kompostują bioodpady.

Ważna informacja dla przedsiębiorców

Dla wszystkich lokali i nieruchomości, w których ludzie na co dzień nie mieszkają, również zaproponowano nowe stawki za odbiór śmieci.
Ich wysokość uzależniona od rozmiaru pojemnika. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny:

  • za pojemnik o pojemności 0,12 m3 – 6,30 zł;
  • pojemność 0,18 m3 to już koszt wysokości 9,50 zł;
  • za pojemnik o pojemności 0,24 m3 – 12,60 zł;
  • kontener o pojemności 40 m3 – 2 116,60 zł;
  • za pojemnik o pojemności 0,12 m3 typu „beczka” na bioodpady z gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, itp. – 6,30 zł;
  • natomiast za pojemnik o pojemności 1,2 m3 typu „igloo” – 63,40 zł.

Wszystkie te stawki obowiązują tylko w przypadku, gdy śmieci są segregowane Jeśli tak nie jest, to koszt wywozu odpadów jest dwukrotnie wyższy.
Już na początku tego roku dywagowano czy wzrost opłat za wywóz śmieci jest słuszny. Te rozmowy ukrócił wybuch epidemii koronawirusa. Po kilku miesiącach temat wraca na wokandę, a o ostatecznej decyzji radnych dowiemy się w najbliższej przyszłości.