Zmarł były prezydent Krakowa

W dniu 16 sierpnia bieżącego roku zmarł były prezydent Krakowa, Jerzy Rościszewski. Polityk miał 84 lata. Urząd prezydenta sprawował w 1990 roku. Choć w tej roli pracował jedynie przez kilka miesięcy, to jednocześnie piastował urząd wojewody krakowskiego.

Kariera i młodość Jerzego Rościszewskiego

Były prezydent Krakowa urodził się 13 kwietnia 1936 r. w Będkowicach. Ukończył krakowskie Technikum Energetyczne, a następnie ukończył Studium Zarządzania i Organizacji Przedsiębiorstw przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Z ciekawostek: Jerzy Rościszewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego prezydentura zakończyła się wraz z wygaśnięciem kadencji Rady Narodowej. Karierę kontynuował w dwóch krakowskich bankach. Następnie powrócił do polityki i w 1994 roku dostał się do Rady Miasta Krakowa. Na dodatek był członkiem Stowarzyszenia „Kuźnica”.

Jak o historii polityka piszą krakowianie?

„W lutym 1990 r. wygrał wybory w Radzie Narodowej na urząd prezydenta miasta, pokonując kandydata popieranego przez solidarnościowy Krakowski Komitet Obywatelski. Z uwagi na status miasta, jego prezydentura łączyła się z wykonywaniem obowiązków wojewody. Funkcję prezydenta pełnił od 9 lutego do 20 czerwca 1990 r. W tym trzymiesięcznym okresie przejściowym przede wszystkim przygotowywano wdrożenie uregulowań sytuujących miasto jako gminę (do tej pory Kraków miał prawa województwa)” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie krakow.pl.