"Pod powiekami aniołów": Nieznane obrazy Jana Matejki na wystawie w Krakowie

Świeżo otwarta ekspozycja w Krakowie daje możliwość zobaczenia dotychczas mało znanych dzieł sławnego polskiego malarza, Jana Matejki. Prezentowane na wystawie „Pod powiekami aniołów” prace artysty, były do tej pory dostępne tylko dla grona historyków sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje obraz prezentujący studium sylwetki chłopca, stworzony przez Matejkę w wieku zaledwie osiemnastu lat.

Te unikalne dzieła Jana Matejki można podziwiać do 22 kwietnia w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa została otwarta specjalnie na czas Dni Otwartych Drzwi Akademii, które odbywają się w tym weekendzie w głównym gmachu uczelni.

Za koncepcję i realizację wystawy odpowiadają Barbara Ciciora oraz Sylwester Rudnik. Jak podkreślają kuratorzy, ekspozycja prezentuje twórczość Matejki w nieco innym świetle, odsłaniając mniej znane aspekty jego sztuki. Mają nadzieję, że to spojrzenie na monumentalną twórczość patrona ASP zaskoczy wiele osób, dla których sylwetka Matejki była do tej pory głównie inspiracją.

Wśród prezentowanych obrazów, warto zwrócić uwagę na jedno z wczesnych dzieł malarza – „Studium całej figury chłopca”. Ten niegdyś nieznany szerszej publiczności obraz, został stworzony przez osiemnastoletniego wówczas Jana Matejkę w 1856 roku.

Dodaj komentarz