Początek nowej ery w psychiatrii dziecięcej dzięki sztucznej inteligencji

Zapowiadając nową erę w psychiatrii dziecięcej, dr Maciej Pilecki, psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ogłosił rozpoczęcie prac nad zaawansowanym systemem sztucznej inteligencji o nazwie Mentalio. Takie inicjatywy są wynikiem współpracy między medycznymi specjalistami a ekspertami z dziedziny inżynierii. Głównym celem tego nowatorskiego projektu jest udoskonalenie i przyspieszenie procesu diagnozowania oraz leczenia młodych pacjentów borykających się z problemami psychicznymi.

Niewątpliwie jest to przełomowe podejście, które może zrewolucjonizować nie tylko praktykę lekarską, ale także sposób, w jaki pedagodzy szkolni oraz rodzice radzą sobie z problemami psychicznymi u dzieci i młodzieży.

„To dopiero początek naszej drogi. Ta wielka przygoda niesie ze sobą spotkanie dwóch zupełnie różnych światów – medycyny, reprezentowanej przez psychiatrów będących zarówno biologami jak i humanistami oraz technologii, symbolizowanej przez specjalistów od informatyki. Wszyscy razem dyskutujemy o pacjentach, o możliwościach leczenia, o tym co mogłoby okazać się pomocne w terapii” – wyjaśnia dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierujący Oddziałem Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży w krakowskim szpitalu uniwersyteckim.

Stąd informacje ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie sugerują, że projekt Mentalio to jeden z pierwszych na świecie prób skonstruowania tak zaawansowanego systemu. Chociaż głównym celem jest usprawnienie i przyspieszenie procesu diagnozowania i leczenia młodych pacjentów z problemami psychicznymi, ostateczna decyzja o rodzaju terapii zawsze będzie pozostawała w gestii lekarza, a nie maszyny.

Dodaj komentarz