O „Piwnicy pod Baranami”

Wczoraj zmarła Ewa Demarczyk

Wczoraj Polskę obiegła smutna informacja: w wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk. Utalentowana artystka, uznawana przez wielu za jedną z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie muzycznej. Piosenkarka była związana z kabaretem literackim „Piwnica pod Baranami” przez dziesięć lat. O krakowskiej legendzie słyszeli chyba wszyscy Polacy. Czy wszyscy znają jej historię?

„Piwnica pod Baranami” – historie znane i nieznane

Kabaret założono aż 64 lata temu. Jego twórcą jest Piotr Skrzynecki i kilku studentów krakowskich uczelni. Z założenia „Piwnica pod Baranami” miała być miejscem spotkań dla studentów. W programie artystycznym występowali: Jan Güntner, Krzysztof Litwin, Joanna Olczakówna, Joanna Plewińska oraz sam Piotr Skrzynecki. W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku pojawiła się ona: Ewa Demarczyk. To właśnie dzięki niej cała Polska usłyszała o kabarecie. Wraz z nią na deskach „Piwnicy pod Baranami” występowali m.in. Leszek Długosz, Andrzej Zarycki i Zygmunt Konieczny.

Do częstych bywalców „Piwnicy pod Baranami” należą również takie osobowości jak Anna Dymna, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Osiecka i Andrzej Wajda.

Rocznice z przytupem

Warto wspomnieć, że okrągłe rocznice istnienia kabaretu obchodzono hucznie, a najbliższej możemy spodziewać się już za sześć lat. Poza rocznicą powstania „Piwnicy pod Baranami” obchodzone są też urodziny jej założyciela – Piotra Skrzyneckiego. Urodzinowe koncerty odbywają się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Choć kabaret nie jest już tak popularny, jak w początkach swojej działalności, to teraz urasta do miana legendy i części historii Polski. To właśnie on pozwalał na artystyczny wyraz po latach wojen i uciśnienia, a na dodatek częściowo kreował scenę kulturalną w Polsce.