Historyczna odsłona Krakowa

Świadomość historyczna w narodzie powinna być kultywowana z pokolenia na pokolenie. W innym wypadku społeczeństwo może zatracić swoją odrębną tożsamość narodową i stać się jednolitą częścią cywilizacji świata. Co wyróżnia nas, Polaków? W tym celu zapraszam na krótki przegląd krakowskich zabytków. Historyczne budowle często mówią o historii Polski dużo dosadniej niż słowa.

Wawel

Niezaprzeczalnie do najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych zabytków Krakowa należy Wzgórze Wawelskie. Do zwiedzania udostępnione są tylko niektóre części zespołu budynków. W jego skład wchodzą: Katedra Królewska, Muzeum Katedralne i zamek królewski. Dodatkową atrakcję stanowi Smocza Jama oraz sam Smok Wawelski (choć obecny tylko w formie rzeźby).

Bazylika Mariacka

Równie popularnym zabytkiem jest Bazylika Mariacka, czyli główny kościół miasta. Wewnątrz świątyni można podziwiać ołtarz stworzony przez Wita Stwosza.

Teatr Słowackiego

Na spragnionych sztuki czeka bogaty repertuar Teatru im. Juliusza Słowackiego. Budynek słynie nie tylko z pięknej fasady, ale również z kurtyny autorstwa Henryka Siemiradzkiego. Wnętrze teatru można zwiedzać z przewodnikiem. W ramach ciekawostki dodam, że to właśnie tutaj odbyła się prapremiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Synagoga Stara

Synagogę zbudowano kilka wieków temu, nie dziwi więc fakt, że jeszcze w czasach przedwojennych stanowiła ona nie tylko centrum kultu religijnego, ale również centrum administracyjne i ośrodek życia społecznego w krakowskim Kazimierzu. Budowla przetrwała okres wojny, ale muszę zaznaczyć, że nie obyło się to bez strat i licznych dewastacji.

Zabytkowe budowle zachowują w sobie część historii. Uważam, że warto je zwiedzić, jeśli chce się zrozumieć minione wieki jak najlepiej, do czego gorąco zachęcam.