Miasta Przyjazne Turystycznie, a wśród nich Kraków!

Miasta Przyjazne Turystycznie, eng. Tourism Friendly Cities, to inicjatywa organizowana przez grupę dziesięciu europejskich miast. Poza Krakowem należą do niej: Wenecja, Druskienniki, Dún Laoghaire, Cáceres, Dubrownik, Utrecht, Braga, Rovaniemi oraz w roli lidera, Genua. Częściowe finansowanie programu zapewnia Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Na czym polega projekt?

W największym skrócie przedstawiciele miast postawili przed sobą zadanie znalezienia nowych rozwiązań dla prowadzenia zrównoważonej turystyki. Program składa się z licznych spotkań, podczas których odbywają się sesję tzw. brainstormingu, czyli burzy mózgów. We wrześniu 2021 r. uczestnicy projektu spotkają się w Krakowie, gdzie przedstawiciele miast będą dywagowali nad wprowadzeniem istniejących oraz nowych rozwiązań na polu równoważenia turystyki.

Jak narodziła się ta inicjatywa?

Projekt powstał w wyniku kryzysu ekonomicznego, spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Miasta zaangażowane w inicjatywę znajdują się w różnych kręgach kulturowych, stąd równie wartościową i ważną zaletą programu jest wymiana doświadczeń i ciekawych rozwiązań pomiędzy jej uczestnikami. Głównym celem jest dobro społeczeństwa: odbudowanie turystyki nie ma odbywać się kosztem życia mieszkańców. Wsparcie lokalnych przedsiębiorców i dobrobyt krakowian to kwestie równie ważne, co zrównoważona naprawa strat w polu turystyki. W każdym mieście możliwe rozwiązania są poddane pod opinię specjalnych instytucji, tzw. Lokalnych Grup Interesariuszy. W Krakowie w jej skład wchodzą m.in. członkowie Krakowskiego Forum Turystycznego. Na ostateczne podsumowanie projektu będzie trzeba jeszcze poczekać, ale uważam, że warto już teraz obserwować rozwój projektu.

Read Previous

44. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Read Next

O „Piwnicy pod Baranami”