Nowa odsłona festiwalu Sacrum Profanum: multiwersum muzyki współczesnej

Festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum, który ma miejsce w tym roku, został podzielony na dwa segmenty. Już nadchodzący weekend, 23 i 24 września, będzie gospodarzem pierwszej części koncertów. Erwan Keravec, grając na dudach, da oficjalny początek festiwalowi, występując na Rynku Głównym w sobotę o godzinie 17.

Od czasów pierwszej połowy dekady XXI wieku, każde wydanie Sacrum Profanum odbywało się pod określonym wcześniej mottem, które definiowało główną ideę festiwalu i było obecne na wszystkich koncertach. Taka tradycja jest kontynuowana również w tym roku – widzowie będą mieli okazję zanurzyć się w dźwiękowe „Multiwersum”. Ten termin, zaczerpnięty bezpośrednio z popkultury – komiksów i filmów o superbohaterach, zostanie jednak przekształcony tak, aby odwoływał się do muzyki współczesnej.

– Czyż to nie artyści są naszymi superbohaterami we współczesnych czasach? Czy nie szukamy pokrzepienia lub odpowiedzi na skomplikowane pytania dzisiejszego świata w ich twórczości, zwłaszcza w czasach pełnych konfliktów, kryzysów i podziałów? Czy to nie oni są tymi, którzy pomagają nam interpretować i zrozumieć różnorodność świata, który każdy z nas postrzega indywidualnie, zgodnie z informacjami, które otrzymujemy w naszych osobistych, zindywidualizowanych bańkach? – pyta retorycznie Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.

Dodaj komentarz