Niezapomniana przygoda na motorówce „Nadzieja” wzdłuż Wisły

Przygoda na łodzi motorowej „Nadzieja”, która może pomieścić 11 pasażerów, rozpoczyna się z przystani nazwanej imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego w okolicach stopnia wodnego Dwory koło Oświęcimia. Krzysztof Adamski, pomysłodawca tych wyjątkowych rejsów, pragnie nawiązać do dawnych czasów żeglugi na tym fragmencie rzeki Wisły.

Trasa rejsu ma ponad 80 km długości, a mierząc od punktu zerowego na wysokości Gorzowa, liczba ta wzrasta do 87 km. Rejs rozpoczyna się od pierwszej śluzy Dwory Drugie, gdzie znajduje się kanał żeglugowy o długości około 9 km. Różnica poziomów w tym miejscu wynosi 4 metry. Śluza zwraca uwagę swoim imponującym rozmiarem. Po pokonaniu kanału, podróżujący znajdują się już na Wiśle. Widok królowej polskich rzek z tej perspektywy robi niezapomniane wrażenie. Można obserwować bogactwo przyrody i urokliwe walory terenów nadbrzeżnych Wisły, takie jak siwe czaple czy ślepowrony.

Ten odcinek rejsu kończy się na śluzie w Smolicach. Następnie motorówka mijają przeprawę w Mętkowie, Kanał Łączański oraz wspomnianą śluzę w Borku Szlacheckim. Szczególnie niezwykły jest widok Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, który pozostaje na długo w pamięci podróżujących. Po pokonaniu kolejnej śluzy na stopniu Kościuszki, pasażerowie mają okazję podziwiać przepiękną panoramę Wawelu.

Dodaj komentarz