Licówki – co warto o nich wiedzieć?

Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Równe, zdrowe i białe zęby robią fenomenalne wrażenie na otoczeniu i sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako osoby zadbane, pewne siebie i świadome swoich atutów. Niestety, matka natura nie każdego z nas obdarzyła pięknym uśmiechem. W dzisiejszych czasach mamy jednak sposoby, aby skutecznie poprawić jego estetykę i wznieść swój wizerunek na nowy, wyższy poziom. Jednym z nich są licówki, na które decyduje się coraz więcej osób.

Czym są licówki i kiedy warto je rozważyć?

Licówki to nic innego, jak specjalne nakładki zakładane na każdy ząb z osobna. Ich podstawowym zadaniem jest podniesienie walorów estetycznych naszego uśmiechu, zakrycie niedoskonałości, przebarwień czy ubytków znajdujących się na powierzchni zębów. Licówki najczęściej zakłada się na przednie zęby, które są widoczne w trakcie uśmiechania się. Są to cienkie płatki wykonane z twardego i trwałego materiału, przytwierdzane na stałe do lica zębów, czemu zawdzięczają swoją nazwę.

Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. W gabinetach stomatologicznych spotyka się najczęściej licówki kompozytowe i porcelanowe – te drugie są trwalsze, ale także droższe. Oba warianty licówek wizualnie są do siebie bardzo podobne i świetnie naśladują naturalną powierzchnię zębów, co sprawia, że ich wybór rozważa coraz więcej osób marzących o uzyskaniu efektu perfekcyjnie wyglądających zębów.

Licówki z założenia nie są rozwiązaniem na całe życie – kompozytowe posiadają ok. 2-3 letnią trwałość, porcelanowe natomiast zakłada się na ok. 10 lat, po czym należy je zastąpić nowymi. Czas noszenia licówek można jednak skutecznie wydłużyć, w odpowiedni sposób o nie dbając w codziennym życiu.

Jak troszczyć się o zęby z licówkami? Kiedy warto po nie sięgnąć?

O zęby z założonymi licówkami należy dbać w odpowiedni sposób. Podstawową kwestią jest higiena, która polega na codziennym szczotkowaniu zębów odpowiednimi pastami oraz szczoteczkami. Specjaliści z DentoCentrum (https://www.dentocentrum.pl/) zalecają szczególnie dbanie o czystość przestrzeni między zębami oraz na linii styku zębów z dziąsłami.

Warto także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu poddania się zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego. Nie należy zapominać o nitkowaniu zębów, irygacji oraz stosowaniu specjalistycznych płynów do higieny jamy ustnej – wszystko to pozwoli zachować zarówno nasze zęby, jak i licówki w doskonałym stanie i zdrowiu oraz dodatkowo przedłuży trwałość tych ostatnich.

Z roku na rok licówki stają się coraz popularniejsze. Ich założenie pozwala uzyskać efekt hollywoodzkiego uśmiechu oraz pozytywnie wpływa na naszą ogólną prezencję. Ich wybór nie jest jednak kwestią stricte estetyczną, ale może mieć znaczenie także zdrowotne. Licówki w https://www.dentocentrum.pl/ są często zakładane na zęby, które zmieniły swój kolor w wyniku zmian martwiczych, uległy odbarwieniu w wyniku zastosowanego leczenia farmakologicznego lub wad w rozwoju szkliwa. Wykorzystuje się je także do korekcji kształtu korony zęba oraz przy diastemie. Licówki mogą być także używane w celu nadania właściwego kształtu zębom ukruszonym.

Dodaj komentarz