Kwestia budowy reaktora jądrowego w Nowej Hucie – teoria i praktyka

Dr Paweł Gajda, naukowiec związany z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą, wyraził swoje stanowisko na temat potencjalnej budowy małego reaktora jądrowego na terenie nowohuckiego kombinatu. W jego ocenie, taki projekt jest teoretycznie możliwy do realizacji. Zaznaczył również, że inicjatywę budowy takich reaktorów na terenie naszego kraju podejmuje spółka Orlen Synthos Green Energy.

W kontekście tej kwestii bardzo aktywni są politycy Platformy Obywatelskiej, którzy domagają się przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Są oni zdania, że również mieszkańcy Krakowa powinni mieć możliwość wyrażenia swojej opinii na ten temat. Jednym z proponowanych rozwiązań jest przeprowadzenie referendum lokalnego.

Zainteresowanie budową elektrowni atomowej w Nowej Hucie jest coraz większe. Podczas spotkania o nazwie „Atomowa Nowa Huta? Przyszłość modułowych reaktorów jądrowych” dr Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej podkreślił, że budowa takiej infrastruktury na terenie nowohuckiego kombinatu jest teoretycznie możliwa. Spotkanie, które odbyło się 4 lipca w Domu Utopii na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie, zostało zorganizowane przez Koalicję Obywatelską.

Dodaj komentarz