Kraków na weekend – co zwiedzać?

Kraków to jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Jego bogata historia i wieloletnia tradycja tworzą niespotykaną nigdzie indziej atmosferę. Stolica Małopolski to doskonałe miejsce na dwudniową wycieczkę, podczas której z pewnością nie będziesz się nudzić. Atrakcji nie zabraknie, niezależnie od tego czy wybierasz się do Krakowa z całą rodziną, z drugą połówką czy samodzielnie. Sprawdź, jak spędzić weekend w Krakowie, aby wyjechać z niego zainspirowanym, z głową pełną świetnych wspomnień.

Atrakcje, które musisz zobaczyć spędzając weekend w Krakowie

Kraków słynie z zabytków, których historia jest tak długa jak istnienie Polski, a zobaczyć je powinien każdy, kogo choć odrobinę interesuje kulturowe i historyczne dziedzictwo polskich miast. Jeśli jesteś w Krakowie po raz pierwszy albo jeżeli nigdy wcześniej nie spacerowałeś po mieście celem obejrzenia najważniejszych zabytków, koniecznie powinieneś wybrać się na spacer po Starym Mieście. Jeśli zaczniesz wycieczkę od Dworca Głównego i będziesz kierować się w stronę Rynku, pierwszą atrakcją na Twojej drodze będzie Barbakan, a inaczej „Rondel”. Jest to jedna z najważniejszych budowli w mieście i nieliczne wśród zachowanych dzieł architektury obronnej w Europie. Wybudowano ją pięć wieków temu w stylu gotyckim, otoczono głęboką fosą i zwieńczono siedmioma wieżyczkami. Dawniej Barbakan pełnił rolę obronną Bramy Floriańskiej, dziś znajduje się w nim filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Weekend w Krakowie – spacer śladami najważniejszych zabytków

Tuż obok Barbakanu znajduje się XIII-wieczna budowla, która dawniej była częścią fortyfikacji Krakowa. Mowa o Bramie Floriańskiej złożonej z długiego na trzy kilometry podwójnego muru, 47 baszt, 7 bram, fosy i Barbakanu. Każdy, kto wejdzie do wnętrza Bramy zobaczy zabytkowy ołtarz i dwie płaskorzeźby: św. Floriana i Orła Piastowskiego. Po obejrzeniu zabytku, najlepiej kierować się w stronę najpopularniejszej ulicy w Krakowie, czyli Floriańskiej, który doprowadzi Cię prosto do krakowskiej Starówki. Ulica Floriańska jest częścią Traku Królewskiego, który tworzy razem z ulicą Grodzką. Spacer wśród kolorowych, zabytkowych kamienic, w których znajdują się klimatyczne kawiarnie, restauracje i butiki to czysta przyjemność.

Kraków – zwiedzanie Rynku Głównego

Jeśli przeszedłeś całą ulicę Floriańską, dotarłeś do turystycznego serca Krakowa – Rynku Głównego. Twoim oczom ukazały się przepiękne budowle, które z pewnością kojarzysz z krakowskich pocztówek. Na samym środku placu stoi najstarsze „centrum handlowe” w dziejach, czyli Sukiennice. W 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy stworzył w tym miejscu kramy sukienne, które na początku przypominały uliczkę przebiegającą przez środek Rynku. Cel do jakiego zostały stworzone pozostał niezmieniony aż do dziś, w Sukiennicach na drewnianych straganach można kupić pamiątki i rękodzieła. Na dachu mieści się kawiarnia Cafe Szał, w której popijając aromatyczną kawę można z góry obserwować toczące się na Rynku życie. Miłośnicy historii mogą wstąpić do podziemnego multimedialnego muzeum, do którego wchodzi się właśnie przez Sukiennice. W muzeum w niezwykły sposób przedstawiono historię Krakowa sprzed kilku stuleci. Znajdujące się w nim atrakcje sprawią, że zachwyceni będą także mali goście.

Atrakcje Krakowa – Kościół Mariacki

Obok sukiennic mieści się zabytkowy Kościół Mariacki ze strzelistymi wieżami. Świątynia jest prawdziwą perłą architektury, w której znajduje się wiele dzieł znanych artystów, m.in. słynny Ołtarz Mariacki Wita Stwosza. Z wieży Kościoła o każdej pełnej godzinie wybrzmiewa dźwięk hejnału mariackiego. Istnieje również możliwość wejścia na górę i podziwiania panoramy miasta, jednak obowiązuje za to dodatkowa opłata. Pomiędzy świątynią a Sukiennicami stoi Pomnik Adama Mickiewicza. Niewiele dalej wznosi się 70-metrowa Wieża Ratuszowa, która jest pamiątką po dawnym Ratuszu. W podziemiach wieży dziś znajduje się Scena Pod Ratuszem należąca do Teatru Ludowego w Krakowie.

Weekend w Krakowie – spacer po Małym Rynku

Oprócz Rynku Głównego, w Krakowie znajduje się również Mały Rynek. Aby do niego dotrzeć, wystarczy przejść ulicą Sienną. Dawniej pełnił on funkcję pomocniczą dla Rynku Głównego, a dziś jest miejscem jarmarków folkowych. Cechą charakterystyczną Małego Rynku są urokliwe zabytkowe kamienice. Ciekawostką jest, że w Kamienicy Szoberowskiej o numerze 6, w 1661 roku została wydrukowana pierwsza gazeta w dziejach Polski. Nosiła tytuł „Merkuriusz Polski”. Kolejnym etapem zwiedzania jest spacer ulicą Grodzką, która stanowi część prowadzącego na Wawel Traktu Królewskiego. Ulica istnieje od 1257 roku, a dawniej stanowiła część traktu solnego, który prowadził do Wieliczki, a później na Węgry. Dziś uliczka słynie z pięknych kamienic, urokliwych restauracji i kawiarni.

Najważniejsze atrakcje w Krakowie – Wawel

Być w Krakowie i nie zobaczyć Wawelu to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Przez stulecia był siedzibą polskich władców, miały tu miejsce najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski. Dziś jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz listę miejsc, które powinien zobaczyć każdy turysta spędzający weekend w Krakowie. Do dyspozycji zwiedzających jest Zamek Królewski, a w nim Prywatne oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, w których znajdują się legendarne arrasy króla Zygmunta Augusta. Wchodząc do środka można zobaczyć jak dawniej żyli władcy oraz ich rodziny. Po zwiedzeniu Zamku warto wstąpić również do Katedry na Wawelu, w której znajdują się Groby królów, książąt, bohaterów narodowych i pary prezydenckiej.

Jedną z atrakcji Wawelu jest Dzwon Zygmunta, którego dźwięk rozbrzmiewa w czasie uroczystości kościelnych i narodowych. Jeśli odwiedzasz Wawel z dziećmi, koniecznie musicie wstąpić do Smoczej Jamy Smoka Wawelskiego. Trzysta metrów korytarzy przebiega pod Wzgórzem Wawelskim i kończy się tuż przy Bulwarach Wiślanych, gdzie stoi rzeźba Smoka Wawelskiego. Warto poczekać chwilę, ponieważ co pewien czas z paszczy smoka wydobywa się prawdziwy ogień. Ten niepowtarzalny spektakl na długo pozostanie w pamięci małych turystów.

Zwiedzanie Krakowa w weekend – Bulwary Wiślane

Po długim spacerze miło będzie odpocząć. Świetnie się składa, bo tuż przy Wawelu znajdują się Bulwary Wiślane, gdzie można usiąść i skorzystać z relaksu jaki oferuje to miejsce. W zacumowanych barkach można skosztować kawy lub piwa albo wybrać się na wodną wycieczkę po Wiśle. Jeśli tę część wycieczki będziesz mieć za sobą lub po prostu wolisz ją ominąć, możesz udać się w stronę Kazimierza. Po drodze warto zwrócić uwagę na Pomnik Psa Dżoka, z którym związana jest niezwykła historia nieszczęśliwego czworonoga. Najpierw jego właściciel zmarł na atak serca obok ronda Grunwaldzkiego, a pies dokarmiany przez mieszkańców czekał na swojego pana w miejscu zdarzenia przez okrągły rok. Później nowy dom zapewniła mu kolejna właścicielka, jednak niedługo później zmarła, a pies uciekł i niefortunnie wpadł pod pociąg.

Weekend w Krakowie – zwiedzanie Kazimierza

Kiedy dotrzesz do Kazimierza, Twoim oczom ukaże niezwykle klimatyczna dzielnica, która dawniej była osobnym miastem, niewłączonym do obszaru terytorialnego Krakowa. W 1335 roku miasteczko założył Kazimierz Wielki, który pragnął, aby istniało miasto nazwane jego imieniem. Dlatego dziś dzielnica ma własny rynek i Plac Nowy, który stanowi centrum kulturalnego i imprezowego życia wielu Krakowian. Znajduje się na nim wiele kawiarni, restauracji i klubów. Na środku postawiony jest legendarny już ceglany okrąglak, w którym nocą sprzedawane są popularne zapieksy. Kazimierz to doskonałe miejsce, aby odpocząć po całym dniu zwiedzania podczas weekendu w Krakowie.

Jednak oprócz miłego spędzania czasu, warto również poznać dzielnicę od strony historycznej, bo jest ona naprawdę ciekawa! Najbardziej dynamiczny rozwój Kazimierza przypada na XV oraz XVI stulecie. Niestety miasto nie mogło rozwinąć się tak jak Kraków, dlatego stało się jego częścią. Dawniej dzielnica słynęła przede wszystkim z żydowskiej kultury, bo przed wybuchem II wojny większość mieszkańców Kazimierza miała żydowskie korzenie. Do dziś można oglądać tu liczne, bardzo dobrze zachowane Synagogi. W jednej z nich – Synagodze Remu, cały czas odbywają się nabożeństwa. Przy świątyni znajduje się najstarszy w Europie Cmentarz Żydowski.

Co robić w weekend w Krakowie?

Miłośnicy muzeów, którzy spędzają weekend w Krakowie powinni odwiedzić kilka ciekawych miejsc, które z pewnością zapadną im w pamięć na długo. Jednym z nich jest Muzeum Inżynierii Miejskiej. Niezwykły jest już samym budynek, w którym je umieszczono, ponieważ jest to zajezdnia tramwajowa z końca XIX wieku. Wystawa stała składa się z czterech części. Pierwsza z nich nosi nazwę „Z Dziejów Polskiej Motoryzacji” i przedstawia zabytkowe auta, które wyprodukowane w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. legendarne Syreny, Warszawy czy Fiaty.

Druga część ekspozycji o nazwie „Tramwaje na Wawrzyńca” przedstawia zabytkowe tramwaje, które dawniej były częścią taboru Krakowskiej Spółki Tramwajowej. W lato można skorzystać z dodatkowej atrakcji. Na trasie Muzeum – Kazimierz – Cichy Kącik – Kopiec Wandy kursuje linia zabytkowa o numerze „0”. Jej najstarsze wagony pochodzą nawet z 1912 roku. Trzecia część ekspozycji przedstawia historię rozwoju druku. Zwiedzający mogą dowiedzieć się w jaki sposób powstawał dzisiejszy druk, obejrzeć zabytkowe maszyny i inne narzędzia drukarskie. Ostatnią część wystawy stanowi Park Doświadczeń, czyli interaktywna ekspozycja, która w przystępny sposób przedstawia tajniki techniki.

Zwiedzanie Krakowa – interaktywne atrakcje

Kolejnym muzeum, które warto odwiedzić podczas weekendu w Krakowie jest Arcade Museum. Wystarczy raz zapłacić za bilet i można w nieskończoność grać w we wszystkie dostępne gry na maszynach. Dla starszych osób to świetny powrót do wspomnień dzieciństwa i młodości, a dla dzieci doskonała zabawa. Maszyn jest aż 110, a najstarsza z nich pochodzi z 1936 roku. W muzeum znajduje się również kącik dziecięcy oraz mały bar, w którym można kupić coś do picia lub jedzenia. Jeśli mowa o interaktywnych atrakcjach, trzeba wspomnieć także o Żywym Muzeum Obwarzanka. Można zapisać się na warsztaty robienia krakowskich Obwarzanków, podczas których razem z kulinarnym ekspertem przygotowuje się swój wypiek. Oprócz tego, w muzeum w przystępny sposób przedstawiono historię i kulturę Krakowa.

Weekend w Krakowie dla aktywnych

Jeśli wolisz aktywne zwiedzanie, w Krakowie możesz wybrać się do Parku Wodnego, w którym nie brakuje atrakcji zarówno dla małych jak i dużych. Dorośli odwiedzający mogą korzystać z trzech basenów, centrum Wellness & SPA, rwącej rzeki, basenu z sztuczną falą czy zjeżdżalni, z której mogą zjeżdżać trzy osoby jednocześnie. Dzieci będą świetnie bawić się w brodziku, Statku Pirackim z wodnymi armatami, na Magicznym Wulkanie, z którego można zjechać do basenu. Będą też zachwycone Kolorowymi Zwierzaczkami, które tryskają wodą z każdej strony czy zjeżdżalniami dla najmłodszych. Starsze dzieci i dorośli mogą zjeżdżać z 10 większych zjeżdżalni, pograć w piłkę, a nawet wejść na ściankę wspinaczkową. Po zakończeniu wodnej przygody można zrelaksować się w jacuzzi solankowym lub saunie.

Atrakcje w Krakowie na weekend dla fanów historii

Osoby, które interesują się historią, podczas weekendu w Krakowie powinny odwiedzić Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Poruszająca wycieczka do starych budynków fabryki Schindlera z pewnością skłoni do refleksji i pomoże dowiedzieć się więcej o historii oraz losach Żydów w czasie II wojny światowej. Za pomocą ekranów multimedialnych, dźwięków, plakatów oraz interaktywnych ekspozycji można odbyć podróż w czasie do Krakowskiego Getta i poczuć się jak świadek tamtych wydarzeń. Można wejść do starego salonu fotograficznego, krakowskiego tramwaju, sali oficerskiej z płytkami w swastyki, porzuconego mieszkania na Kazimierzu, celi więziennej czy biura Oskara Schindlera. Podczas II wojny światowej fabryka Oskara Schindlera była miejscem pracy i schronieniem wielu Żydów. W 1993 roku historia została przedstawiona przez Stevena Spielberga w filmie Lista Schindlera. Każdy kto wybiera się do muzeum musi mieć świadomość, że nie jest ono wskazane dla osób wrażliwych, gdyż tematyka nie jest łatwa. Warto wiedzieć, że w poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Co robić przez weekend w Krakowie?

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć ze względu na jego wartość historyczną jest muzeum Auschwitz – Birkenau, czyli dawny niemiecki obóz koncentracyjny. Warto wynająć przewodnika, który opowie o historii tego miejsca. Wystawa składająca się z rzeczy osobistych więźniów i miejsc zagłady budzi bardzo silne emocje, dlatego na wizytę w muzeum powinny zdecydować się tylko osoby, które są przekonane, że tego chcą.

Dodaj komentarz