Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Spacer po największym rynku w Polsce, wizyta w dawnej siedzibie polskich władców, a może zwiedzanie jednego z wiekowych zabytków? Wszystkie te i wiele innych atrakcji oferuje przyjeżdżającym Kraków. Dawna stolica Polski może pochwalić się również doskonale rozbudowaną infrastrukturą dla najmłodszych. Interaktywne muzea i inne interesujące aktywności tylko czekają na to aż mali goście przekroczą ich próg w poszukiwaniu fascynujących przygód, które na długo zapadną im w pamięć. Sprawdź jakie atrakcje dla dzieci w Krakowie warto wybrać.

Kraków – zwiedzanie z dziećmi

Listę atrakcji dla dzieci w Krakowie warto rozpocząć od miejsc, które powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający miasto. Jednym z nich jest zabytkowe Wzgórze Wawelskie, które dawniej było siedzibą polskich władców. Dziś można zwiedzić jego budynki i zobaczyć jak dawniej mieszkali królowie, książęta i księżniczki. Podczas wycieczki przewodnik opowie legendę o smoku wawelskim, a na koniec wyprawy będzie można zobaczyć ogromnego smoka i prawdziwy ogień wydobywający się z jego paszczy! Kraków to również gwarny Rynek, na którym można obejrzeć wiele ciekawych ulicznych pokazów, przyjrzeć się bliżej najważniejszym zabytkom miasta, a podczas spaceru zjeść pysznego, krakowskiego obwarzanka.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie – Żywe Muzeum Obwarzanka

Jeśli o obwarzankach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o doskonałej atrakcji dla małych miłośników kulinariów, czyli Żywym Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Podczas wizyty najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach, na których dowiedzą się, kiedy zjedzono pierwszego obwarzanka, skąd pochodzi jego nazwa i czym różni się on od precla. Dzieci będą mogły przyjrzeć się całemu procesowi powstawania krakowskiego przysmaku, samodzielnie go ulepić, a na koniec skosztować.

Oprócz warsztatów obwarzankowych, mali goście mogą wziąć udział również w innych zajęciach przygotowanych przez muzeum we współpracy z Ekowioską. Podczas warsztatów dowiedzą się jakie zwierzęta mieszkają w mieście, jakie rosną w nim rośliny i kwiaty. Warsztaty odbywają się w terenie, w formie spaceru po krakowskich Plantach. Najmłodsi do swojej dyspozycji mają lupy, mikroskopy oraz pomoc dorosłych edukatorów. Dodatkową atrakcją podczas zajęć jest możliwość zasadzenia własnej rośliny, zabrania jej do domu i obserwowania w jaki sposób kiełkuje. Kolejne warsztaty opowiadają o tym jak powstają składniki, z których robi się obwarzanki. Najmłodsi dowiadują się jak wytwarza się mąkę, gdzie rosną drożdże, czym jest zakwas albo skąd bierze się sól. Na koniec każdy może zrobić swojego obwarzanka, tak jak na klasycznych warsztatach.

Kraków – zwiedzanie podziemi miasta

Będąc w okolicy Rynku, warto wybrać się do podziemnego muzeum, które przedstawia historię miasta sprzed kilku wieków. Wystawa jest dostosowana również do najmłodszych gości, którzy z całą pewnością nie będą narzekać na nudę. Do muzeum wchodzi się przez Sukiennice. Po wejściu można rozpocząć przemierzanie szlaku turystycznego „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”, który przedstawia życie mieszkańców w średniowiecznym Krakowie. Zwiedzający przemieszczają się pomiędzy zabytkowymi murami piwnic, które dawniej były częścią budynków takich jak: Kramy bogate, Bolesławowe, Waga Wielka czy Sukiennice. Duże wrażenie robią zachowane elementy brukowanych ciągów komunikacyjnych, które przedstawiają w jaki sposób dawniej budowano drogi. W Muzeum można dowiedzieć się jak to się stało, że poziom Rynku tak bardzo podniósł się przez kilkaset lat.

Atrakcje Krakowa – podróż do średniowiecznego Krakowa

Ekspozycja zawiera także zabytkowe narzędzia, pieniądze, ozdoby i inne elementy pochodzące sprzed sześciuset lat. Częścią wystawy jest prezentacja krakowskiego rynku w średniowieczu, dzięki której można przenieść się w czasie o kilkaset lat, usłyszeć gwar przechodniów i handlarzy i poczuć się jak jeden z nich. Wystawa jest wzbogacona interaktywnymi narzędziami takimi jak: makiety, ekrany multimedialne, projekcje filmów czy hologramy. Doskonałą atrakcją dla dzieci jest pokój zabaw i mechaniczny teatrzyk przedstawiający krakowskie legendy.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie – Muzeum Archeologiczne

Wszystkich fanów jaskiniowców i prehistorii z pewnością zachwyci ta niesamowita atrakcja dla dzieci w Krakowie. Muzeum Archeologiczne przygotowało wiele warsztatów dla dzieci i młodzieży, podczas których mali goście mogą poznawać fascynujące tajniki pracy archeologa, dowiedzieć się więcej na temat egipskich mumii, papirusów czy życia w dawnych osadach. Przedszkolaki mogą wziąć udział w zajęciach „Malarstwo jaskiniowe”, podczas których zobaczą, jak wyglądały malunki jaskiniowe i za pomocą pasteli samodzielnie stworzą swój rysunek „naskalny”. Kolejne warsztaty o nazwie „Poznajemy naszych przodków” uczą dzieci w jaki sposób żyli dawni mieszkańcy Małopolski. Ciekawym urozmaiceniem są makiety osad czy puzzle, z których dzieci układają scenki z życia zbieraczy-łowców oraz rolników sprzed 5000 lat p.n.e.

Kraków – warsztaty dla dzieci

Nieco starsi uczestnicy, w wieku szkolnym, mogą wziąć udział w warsztatach „Rzymska architektura”, podczas których wszystkimi zmysłami będą poznawać budowle starożytnego Rzymu. Na koniec samodzielnie wykonają model Koloseum, który zabiorą ze sobą do domu. Bardzo ciekawymi zajęciami są również „Tajniki zawodu archeologa”, podczas których dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym uczestniczą w specjalnie dla nich przygotowanych badaniach archeologicznych czy prehistorycznych żniwach. Podczas warsztatów tną zboże sierpami z krzemienia, a później za pomocą żaren z kamienia rozdrabiają ziarna na mąkę. Warsztaty „Najstarsze naczynia człowieka” przedstawiają w jaki sposób wypala się ceramiczne naczynia. Uczestnicy mogą obejrzeć zabytkowe elementy odnalezione na terenie Krakowa, a na koniec samodzielnie wykonują gliniane naczynia.

Zwiedzanie Krakowa z dziećmi – Muzeum Iluzji

Kolejną atrakcją dla dzieci w Krakowie, którą warto odwiedzić jest Muzeum Iluzji, w którym zajęcie znajdą zarówno mali jak i starsi goście. Obiekt jest przepełniony interesującymi doświadczeniami opartymi na nauce i iluzji. Interaktywna forma wystawy angażuje do aktywnego zwiedzania. Dynamiczna i aktywna ekspozycja zachęca do nauki poprzez fantastyczną zabawę. Ekspozycja składa się z iluzji fizycznych, historycznych, optycznych oraz specjalnych. Pierwsze z nich, do tworzenia niesamowitych wrażeń wykorzystują kontrast, kształty i rozmiary. Część historyczna to elementy iluzji wykorzystywane przez historycznych artystów i rzemieślników w ich wielkich dziełach. Iluzje optyczne to niesamowita zabawa, która pokazuje w jaki sposób można oszukać nasz mózg, aby widział co innego niż to co ma miejsce w rzeczywistości. Ostatnia część wystawy – iluzje specjalne to niezwykłe konstrukcje zaprojektowane przez uzdolnionych artystów, inżynierów, fizyków i naukowców.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie – Pracownia i Muzeum Witrażu

Doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi w Krakowie jest Pracownia i Muzeum Witrażu. Co tydzień w soboty, najmłodsi mogą uczestniczyć w warsztatach, podczas których dowiadują się w jaki sposób powstają witraże, czym tnie się szkło czy też jaki kolor szkła jest najbardziej kosztowny. Przez całe zajęcia dzieci obserwują w jaki sposób pracują witrażowi mistrzowie. Na koniec mogą wziąć do rąk narzędzia i samodzielnie namalować witraż. Dzieci uczestniczą w zajęciach bez rodziców. Opiekunowie mogą w tym czasie wziąć udział w osobnym zwiedzaniu lub odpocząć przy filiżance kawy w muzealnej kawiarni.  Warto wiedzieć, że z krakowską pracownią dawniej współpracowali znani artyści, tacy jak Stanisław Wyspiański czy Mehoffer.

Zwiedzanie Krakowa z dziećmi – Ogród doświadczeń

Każdy kto szuka atrakcji dla dzieci w Krakowie na świeżym powietrzu powinien odwiedzić Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema. Oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oferuje odwiedzającym gościom aż 6 hektarów powierzchni pełnej niesamowitych doświadczeń. Znajdują się w nim urządzenia przedstawiające zjawiska fizyki, optyki, akustyki, hydrostatyki, magnetyzmu. Interaktywna wystawa geologiczna „Geo-gródek”, sensoryczna ekspozycja „Zapachowo” oraz zielony labirynt „Lem-birynt”. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ w labiryncie ukryte są różne cytaty Stanisława Lema. Oprócz stałej wystawy ogród organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży czy niezwykłe pokazy naukowych eksperymentów.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie – Historyland

Jak zmienić przekonanie, że historia to najnudniejszy szkolny przedmiot? To proste! Wystarczy odwiedzić niezwykłą atrakcję dla dzieci w Krakowie, czyli Historyland. To niepowtarzalne miejsce w innowacyjny sposób opowiada o historii Polski przedstawionej za pomocą klocków Lego! Pokazy video mappingu, interaktywne gry zręcznościowe, gogle VR, iluminacje i efekty dźwiękowe. Interaktywe elementy, które umożliwiają zmianę biegu najważniejszych wydarzeń w historii. Wszystko to sprawia, że wizyta w Historylandzie jest niezwykłą przygodą zarówno dla małych jak i starszych gości.

Kraków atrakcje – świat z klocków Lego

To niesamowite jak dawny budynek Dworca PKP zamienił się w świat legendarnych opowieści stworzonych z klocków Lego. W Historylandzie można obejrzeć Osadę w Biskupinie, z każdym jej najmniejszym detalem. Drzwi Gnieźnieńskie zbudowane w skali 1:1! Bitwę pod Grunwaldem, której makieta umożliwia podświetlenie najważniejszych bohaterów i poznanie ich historii. Bitwę morską pod Oliwą, gdzie mali goście dowiedzą się m.in. dlaczego mówi się, że podczas walki „słońce zaszło w południe”. Jest również makieta Klasztoru na Jasnej Górze, który za pomocą gogli VR można zobaczyć z lotu ptaka. Bitwy o Monte Casino, w misiem Wojtkiem w roli głównej. Obrony Westerplatte z interaktywnym kokpitem, w którym na chwilę można zmienić się w dowódcę.

Ciekawą atrakcją jest też Stocznia Gdańska przedstawiająca najnowszą historię w skali 1:50. W krakowskim muzeum nie mogło też zabraknąć makiety Rynku Głównego. Znajduje się niej każdy najmniejszy szczegół. Są Sukiennice, Wieża Ratuszowa i Kościół Mariacki. Niezwykłą atrakcją podczas tej części zwiedzania jest możliwość wczucia się w rolę hejnalisty i zagranie hejnału za pomocą gry zręcznościowej.

Atrakcje Krakowa – podróż dookoła świata

To jedyne takie miejsce w Krakowie, w którym można wybrać się w podróż dookoła świata, nie ruszając się z miejsca. Wystarczy odwiedzić Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata”, a doskonałe przeżycia są gwarantowane. Można tutaj uczestniczyć w warsztatach, które uczą dzieci o kulturze oraz obyczajach jakie panują w różnych częściach świata. Jednak nie jest to zwykłe zwiedzanie. Mali goście uczą się za pomocą wszystkich swoich zmysłów. Próbują mongolskiej herbaty, wchodzą do eskimoskiego igloo. A kupując pamiątkę w miejscowym sklepiku wspierają misje w Azji, Ameryce Południowej oraz Afryce.

Dodaj komentarz