Kraków i Małopolska jako raj dla miłośników architektury

Istnieje wiele powodów dla których Kraków i Małopolska, są interesujące z punktu widzenia architektury.

Jednym z nich, może być dla nas wszystkich fakt, że zespół architektoniczno-urbanistyczny starego Krakowa, został wpisany na listę najważniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Kraków – 1.miejsce na liście najciekawszych Polskich miast do zwiedzania

A wszystko to co możemy podziwiać obecnie w Krakowie, jako wielcy miłośnicy zabytkowych nieruchomości i budynków, rozpoczęło się wraz z przywilejem lokacyjnym wydanym dla miasta w 1257 roku. Przywilej ten, umożliwił urbanistyczny rozwój Krakowa, a pierwsze projekty jego rozbudowy, zostały utworzone na podstawie prawa magdeburskiego.

Stąd we współczesnym Krakowie, jako zwykli przechodnie, do czynienia mamy z układem szachownicy ulic i uliczek, jakie przecinają się wzajemnie w mieście pod kątem prostym, tworząc tym samym, regularne kwadraty.

Architektura w historycznym mieście z Małopolski, z Krakowa

Województwo małopolskie obfituje w zabytki odzwierciedlające swoim wyglądem epoki, które już minęły. Turyści odwiedzający ten region, mogą z namysłem delektować się dorobkiem polskiego stylu barokowego, architekturą eklektyczną, zabytkami z okresu gotyku oraz wieloma innymi dziełami sztuki, stojącymi przed nami wprost na ulicy.

Przypuszczać należy, że to ogromna frajda dla osób, które podziwiają autorskie dzieła znakomitych mistrzów tego fachu, których nazwiska, pomimo tego, że polskie, nie są niestety w Polsce, powszechnie znane i rozpoznawalne. Wybierając się na architektoniczne zwiedzanie Małopolski, nie zapomnijmy, że oprócz Krakowa, w regionie tym, znajdują się również inne równie interesujące miasta, takie jak Lublin, Sandomierz, Częstochowa, Kielce czy Tomaszów Mazowiecki.

Więcej o ciekawej architekturze przeczytasz w portalu https://architektura24.pl/.

Dodaj komentarz