Kiedy zaleca się wymienić żarówki w samochodzie?

Wielu kierowców ignoruje regularne sprawdzanie stanu technicznego swojego samochodu i robi to tylko wtedy, kiedy trzeba zrobić wymagany przez prawo przegląd. Jest to oczywiście błąd. Ważne jest, aby na bieżąco kontrolować stan techniczny samochodu, tak aby być pewnym, że nie zawiedzie. Szczególnie polecamy sprawdzić stan samochodu przed dłuższym wyjazdem, przykładowo na wakacje. Awaria daleko od domu może być szczególnie stresująca i kosztowna.

Podczas robienia takiego przeglądu większość osób pamięta o sprawdzeniu stanu płynu do spryskiwaczy, płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju, czy opon, ale większość zapomina o sprawdzeniu stanu żarówek. W przypadku żarówek halogenowych wymieniać należy je co roku, w przypadku lamp wyładowczych można to robić co dwa lata, a jeśli w samochodzie masz lampy ledowe, to możesz je wymieniać dopiero po dziesięciu latach.

Oczywiście całkowicie normalnym i ekonomicznych zachowaniem jest wymienianie żarówek, dopiero kiedy któraś z nich się przepali. Jest to jednak stosunkowo ryzykowna praktyka. Po pierwsze, jak zapewne wiesz, w Polsce obowiązują przepisy zmuszające kierowców do jeżdżenia na włączonych światłach mijania przez cały rok. Jeśli więc nie zauważysz, że twoja żarówka się przepaliła, to grozi ci mandat. Po drugie awaria żarówki podczas jazdy w nocy może być niebezpieczna zarówno dla ciebie, jak i dla innych uczestników ruchu. Jeśli jednak wymienianie dla ciebie działających żarówek jest nieekologiczne i nieekonomiczne, to upewnij się, że zawsze masz w samochodzie komplet żarówek zapasowych i że wiesz, jak je wymienić, nawet w nocy. W takim wypadku w razie kontroli policji i wyrozumiałego policjanta wystarczy, że wymieniasz uszkodzoną żarówkę i obejdzie się bez mandatu. Podobnie w przypadku niespodziewanej awarii, będziesz ją w stanie na miejscu usunąć i jechać dalej.

Zaleca się również, aby przy wymianie żarówek wymieniać od razu obie na raz. Nowa żarówka może bowiem świecić bardziej intensywnym światłem, a stara może niebawem pójść w ślady uszkodzonej żarówki.

Dodaj komentarz