Jak długo utrzymuje się trwała farba do włosów?

Farba do włosów to nieoceniony sojusznik wielu z nas. Dzięki odpowiedniej farbie możemy naprawdę sporo zmienić w naszym wyglądzie, gdyż to właśnie kolor, obok kształtu naszej fryzury, jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na prezencję naszej twarzy. Niestety farbowanie, zwłaszcza nadużywane, może prowadzić do pewnych problemów. Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak wpływa ono na kondycję naszych pasm, jak często można farbować włosy i na jak długie efekty będziemy mogły liczyć. Zapraszamy do lektury!

Farba do włosów – rodzaje

Farba do włosów to produkt, który może występować w wielu rodzajach. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o paletę barw, ale także skład farby, który bezpośrednio wpływa na to, jak długo dany produkt utrzyma się na naszych włosach. Przeważnie podstawowym podziałem są farby trwałe, półtrwałe i zmywalne. Każda z nich działa nieco inaczej, więc odpowiedź na pytanie, jak często można farbować włosy, będzie różna w zależności od użytego produktu.

Zacznijmy od rodzaju, który najmniej ingeruje w strukturę naszego włosa, czyli farb zmywalnych. W ich wypadku nie ma większych przeciwwskazań odnośnie do tego, jak często można farbować włosy, gdyż zawarte w nich substancje koloryzujące utrzymują się jedynie na powierzchni naszych kosmyków.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku farby do włosów trwałej i półtrwałej. Ich zadaniem jest wytrzymać z nami jak najdłużej, więc znacznie mocniej łączą się one z włosami. Dotyczy to zwłaszcza farb trwałych.

Jak działa trwała farba do włosów?

Trwała farba do włosów to zdecydowanie najintensywniej działający produkt do koloryzacji. Zazwyczaj zawierają one w sobie amoniak lub monoetyloaminę, których zadaniem jest rozpulchnienie struktury włosa, żeby substancje koloryzujące mogły wniknąć głęboko w jego strukturę i trwale związać się z naturalnym pigmentem. 

Dzięki takiemu działaniu farby trwałe są najbardziej wytrzymałym rodzajem tego typu produktów, które mogą utrzymać się na naszych włosach nawet przez kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione wad. Tak intensywne działanie może sprawić, że nasze włosy staną się bardziej podatne na uszkodzenia i utratę składników budulcowych, zwłaszcza jeśli będziemy przesadzały z koloryzacją.

Jak często można farbować włosy farbą trwałą?

To, jak często można farbować włosy farbą trwałą, będzie zależne od różnych czynników. Podstawowym z nich jest skład i marka produktu, gdyż tylko sprawdzone farby będą na tyle wytrzymałe, żeby zostać z nami odpowiednio długo. Najczęściej jednak przyjmuje się, że farbowanie bezpiecznie można powtórzyć po około dwóch miesiącach.

Jeśli jednak planujemy farbować włosy częściej, dobrym wyjściem będzie postawienie na naturalne produkty, takie jak farby olejowe. Nie zawierają one w swoim składzie amoniaku, przez co nie nadwyrężają naszych pasm tak mocno. Pamiętajmy też o tym, że przed każdym farbowaniem warto poświęcić co najmniej tydzień na kompleksową pielęgnację i odżywianie włosów – dzięki temu będą lepiej przygotowane na aplikację farby i będzie to dla nich zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Dodaj komentarz