Intensywne opady deszczu i burze powodują podtopienia w Małopolsce

Burze z silnymi opadami deszczu oraz miejscami drobnym gradem przeszły nad powiatem proszowickim w piątkowe popołudnie. Z informacji napływających od mieszkańców wynika, że gmina Radziemice doświadczyła największych problemów związanych z tymi zjawiskami pogodowymi. Ulewy dotknęły również powiat miechowski, gdzie wystąpiły lokalne podtopienia oraz zalanie posesji. Szczególnie trudna sytuacja panuje w miejscowości Czaple Małe, należącej do gminy Gołcza.

Ludzie zamieszkujący tereny dotknięte ulewą mówią, że intensywne opady trwały zaledwie około 15 minut, jednak wystarczyło to, aby spowodować problemy komunikacyjne – nieprzejezdne i zamulone drogi lokalne oraz przelane rowy melioracyjne. Mieszkańcy wspominają o trudnościach związanych z poruszaniem się na drodze powiatowej, łączącej Ibramowice z Radziemicami, zwłaszcza w okolicach zajazdu Biała Perła. Podobnie rzecz miała się w Dodowie, gdzie również drogi były praktycznie nieprzejezdne.

Strażacy należący do Komendy Powiatowej PSP w Proszowicach zostali wezwani do interwencji związanej z wypompowywaniem wody z zalanych posesji w centrum miejscowości. W wyniku intensywnych opadów i napływu wody z okolicznych pól zostały podtopione dom mieszkalny, sklep, samochody oraz teren podwórka. Woda wdarła się na posesje, powodując znaczne straty materialne.

Dodaj komentarz