Hołd dla Stanisława Kowalskiego: nowy nagrobek dla legendarnego legionisty i piłkarza Wisły Kraków

6 sierpnia 2023 roku, dokładnie w dniu 109. rocznicy odbycia pierwszego marszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów, zaledwie kilka dni przed obchodami Święta Wojska Polskiego, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyło się poświęcenie nowego nagrobka Stanisława Kowalskiego, znanego również pod pseudonimem „Oko”. Kowalski był legionistą, kapitanem Wojska Polskiego, a także dawnym piłkarzem klubu Wisła Kraków.

Ceremonię poświęcenia przeprowadził ojciec Jerzy Pająk, kapelan środowisk związanych z walką o niepodległość Polski. Obecni byli również Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Mateusz Małodziński – wicewojewoda małopolski, Cecylia Radoń – zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie oraz reprezentanci Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków.

Nowy nagrobek to efekt finansowania ze strony krakowskiego IPN, który uwzględnił wniosek stowarzyszenia. Przed nadejściem I wojny światowej oraz w dwudziestoleciu międzywojennym Stanisław Kowalski reprezentował barwy futbolowe Wisły Kraków.

Kowalski przyszedł na świat 29 stycznia 1894 roku w Krakowie. Po ukończeniu tamtejszego gimnazjum kontynuował naukę w Wyższej Szkole Przemysłowej. W 1914 roku zdecydował się na służbę w 2. Pułku Piechoty Legionów Polskich. W czasie walk pod Gruziatynem na Wołyniu w czerwcu 1916 roku doznał ran. Dwa lata później brał udział w bitwach pod Rarańczą i Kaniowem.

Dodaj komentarz