Czy Kraków jest gotowy na drugą falę epidemii?

Od kilku miesięcy jest jasne, że czeka nas druga fala zarażeń koronawirusem SARS-Cov-2. Polskie miasta robią, co mogą, by zminimalizować ryzyko zarażenia wśród mieszkańców i turystów. Obowiązują ogólnopolskie obostrzenia sanitarne, ale miasto podejmuje również własne inicjatywy, by jak najlepiej przygotować się na kolejną falę zachorowań.

Jakie inicjatywy podjęto w Krakowie?

Władze Krakowa zdecydowały się m.in. na dofinansowanie placówek leczniczych (np. Miejskiego Centrum Opieki i miejskich szpitali). Fundusze te mają pomóc nie tylko w izolacji pacjentów zarażonych od zdrowych, ale także ułatwić utrzymanie czystości i sterylności w budynkach.

Skupiono się również na udoskonaleniu procedur sanitarnych w placówkach edukacyjnych; żłobkach, przedszkolach i szkołach, a na dodatek wyposażono je w środki ochrony osobistej oraz środki czystości. Powstały „szybkie ścieżki kontaktu”, pozwalające na podjęcie szybkich decyzji w przypadku wystąpienia zarażenia koronawirusem.

W przypadku drugiej fali zachorowań rozważa się również dezynfekcję przestrzeni publicznej – to rozwiązanie było wykorzystane w Krakowie już w czasie pierwszej fali zachorowań. Odkażano m.in. przystanki autobusowe, ławki i chodniki. Dodatkowo dezynfekcji nadal poddawane są pojazdy komunikacji miejskiej.

Jak możemy chronić siebie i bliskich?

Należy pamiętać, że wszystko tak naprawdę zależy od nas. Możemy stosować się do zaleceń np. poprzez zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego (co najmniej 1.5-2 metry) oraz zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z opuszczania domu, jeśli nie ma się takiej potrzeby. Równie ważnym elementem prewencyjnym jest częste mycie i dezynfekcja rąk.

Warto też chronić osoby starsze i schorowane przed możliwą ekspozycją na zarażenie (można np. robić dla nich zakupy spożywcze). Pamiętajmy również o zdrowiu psychicznym. Osoby samotne i odizolowane mogą potrzebować wsparcia drugiej osoby, nawet w formie krótkiej rozmowy telefonicznej.