Gdzie szukać pracy w Krakowie?

Kraków to ośrodek kultury, nauki i oświaty i zarazem miejscowość turystyczna odwiedzana każdego roku przez miliony wczasowiczów. Stolica Małopolski jest uważana za jedno z najpiękniejszych polskich miast – przyciągają wspaniałe zabytki, otoczenie zieleni, liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne.

Jednocześnie dobre warunki mieszkaniowe, a także prężnie rozwijająca się gospodarka Krakowa zachęcają do osiedlania się w mieście, szukania pracy lub podejmowania własnych inicjatyw biznesowych. Kto ma spore szanse na znalezienie w Krakowie pracy?

Rynek pracy w Krakowie

W stolicy województwa małopolskiego działają ponad 154 tysiące podmiotów gospodarki narodowej (wg REGON, marzec 2021 r.). W znacznej mierze są to jednoosobowe firmy i jednostki zatrudniające do 9 osób. Nie brakuje jednak też większych podmiotów. Tych o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 pracowników jest 4218, z kolei 820 deklaruje stan kadry rzędu 50-249 pracowników. Dużych jednostek gospodarczych jest łącznie 187. 153 tworzą 250-999 miejsc pracy, a 34 deklarują zatrudnienie minimum 1000 osób.

Rynek pracy jest zróżnicowany nie tylko z uwagi na wielkość zakładów pracy, ale przede wszystkich branżowo. Oferty pracy w Krakowie dostępne są na przykład w turystyce i związanych z nią usługach – gastronomii, zakwaterowaniu, handlu. Wiele firm chętnie zatrudnia studentów, osoby bez doświadczenia, które są przyuczane do zawodu. Jeśli szukasz pierwszej pracy np. z elastycznym grafikiem, sprawdź oferty w hotelach, hostelach, licznych knajpkach i restauracjach, sklepikach z pamiątkami, agencjach turystycznych poszukujących np. przewodników miejskich, placówkach kultury. Możliwości znalezienia w Krakowie pracy dla uczniów i studentów jest naprawdę dużo.

Bardzo dobre perspektywy na rozwój kariery stwarza także branża IT. Kraków to miasto startupów, w którym działalność uniwersytecka w zakresie nowych technologii często spotyka się z biznesem. Równie prężnie rozwijają się usługi dla biznesu (w tym fintech, BPO). W Kraków Business Park funkcjonuje ponad 150 firm zatrudniających dziesiątki tysięcy specjalistów.

To tylko niektóre z wiodących obszarów działalności krakowskich firm. Zróżnicowanie gospodarcze miasta przekłada się na szerokie możliwości na rynku pracy. W Krakowie notuje się zarazem bardzo niskie bezrobocie – zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2021 r. stopa bezrobocia była na poziomie 3,3%, a więc znacznie poniżej wskaźnika wojewódzkiego – 5,5%, a także krajowego – 6,4%.

Oferty pracy: Kraków i okolice – gdzie ich szukać w internecie?

Współcześnie większość propozycji zatrudnienia publikowana jest w internecie. Dlatego osoba szukająca pracy to właśnie tam powinna zwrócić się w pierwszej kolejności. Nie zawadzi popytać znajomych, rozpuścić wici w rodzinie czy umówić się na wizytę w urzędzie pracy lub biurze karier. Miejmy jednak świadomość, że sprawne poruszanie się po internetowym rynku pracy najbardziej zwiększa naszą szansę na szybkie znalezienie wymarzonego etatu.

Oferty pracy są publikowane w różnego rodzaju miejscach. Większość firm zamieszcza ogłoszenia na swoich stronach lub profilach w mediach społecznościowych. Naturalnie dobrze co jakiś czas przeglądać witryny szczególnie interesujących nas firm, trudno jednak codziennie odwiedzać wszystkie strony przedsiębiorstw funkcjonujących w danej branży.

O wiele szybszą i skuteczniejszą metodą będzie postawienie na profesjonalny portal pracy. Najlepiej wybrać renomowaną i popularną platformę, która daje dostęp do bardzo wielu ogłoszeń. Na rynku pracy w Polsce jest ich kilka, wybija się wśród nich np. Praca.pl. To prosty w obsłudze, intuicyjny portal z ogłoszeniami o pracę, w którym warto założyć – co trzeba podkreślić – bezpłatne konto. Rejestracja nie jest konieczna, by widzieć propozycje zatrudnienia, niemniej zalogowany użytkownik uzyskuje dostęp do wielu innych użytecznych funkcji i narzędzi. Może na przykład brać udział rekrutacji i kontaktować się z pracodawcą za pośrednictwem portalu, stworzyć własne CV (także bezpłatnie!), ustawić job alert, zapisać się do newslettera. Szukanie posady na pośrednictwem portalu takiego jak Praca.pl może przynieść dobre efekty w bardzo krótkim czasie.

Coraz więcej ogłoszeń o pracę publikowanych jest także w mediach społecznościowych. Podchodźmy do nich z ostrożnością. O ile na profesjonalnym portalu pracy każde ogłoszenie jest weryfikowane przez ekspertów rynku pracy – możliwość natknięcia się na oszusta jest więc praktycznie zerowa – o tyle w losowych miejscach sieci, social mediach praktycznie każdy może zamieścić swój anons. Zanim zdecydujemy się wysłać CV, list motywacyjny, sprawdźmy legalność firmy, jak długo działa na rynku, jakie ma opinie w sieci.

Dodaj komentarz