Dlaczego wybór odpowiedniego żłobka jest tak istotny?

Dzieci to zdecydowanie największy skarb dla każdego rodzica. Warto jednak zaznaczyć, że w dzisiejszym świecie nie każda mama i nie każdy tata jest w stanie opiekować się maluszkiem 24 godziny na dobę, dlatego często do żłobków trafiają nawet 2-miesięczne dzieci. Czy wybór konkretnego żłobka faktycznie ma aż tak duże znacznie i jeśli tak, to czym kierować się, aby właściwie wybrać taką placówkę? Podpowiadamy!

Żłobek, czyli bezpieczne i przytulne schronienie

Dla wielu dzieci rozstanie się z rodzicami na czas pracy jest sytuacją niezwykle stresującą. Dzieje się tak dlatego, iż dziecko na wczesnym etapie życia nie jest w stanie pojmować czasu tak jak osoba dorosła. Kilka godzin, to dla 2-3 latka abstrakcyjnie długi czas, dlatego tak ważna jest odpowiednia atmosfera w żłobku. Taka placówka powinna wyróżniać się przede wszystkim dobrze wyedukowaną kadrą opiekunek i opiekunów, którzy w empatyczny sposób są w stanie zająć się dziećmi.

Bardzo istotne jest także odpowiednie oświetlenie pomieszczeń w żłobku – podczas aktywności pomieszczenia muszą być należycie doświetlone, aby zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Na czas drzemki sale powinny być zaciemniane, aby wyciszyć i ułatwić zasypianie.

Pierwsza nauka poza domem, czyli zajęcia dodatkowe w żłobkach

W ofercie wielu żłobków są dziś takie zajęcia, jak rytmika czy nawet angielski. Jest to bardzo dobre podejście, ponieważ dzieci chłoną wiadomości jak gąbka – systematyczne zabawy z użyciem języka angielskiego są w stanie nauczyć mówić prostymi zdaniami już nawet 2-3 latki. Zajęcia rytmiczne zaś rozwijają poczucie równowagi i koordynację ruchową. Warto podkreślić, że żłobki w dużych miastach, jak np. żłobki w Krakowie, mają w swojej podstawowej ofercie szeroki wachlarz zajęć dodatkowych.

Wybór właściwego żłobka jest niezwykle ważną kwestią, która potrafi rzutować na najbliższe lata życia dziecka. Interesujące zajęcia dodatkowe, empatyczne i wyrozumiałe opiekunki, a także odpowiedni wystrój placówki procentują w następnym etapie każdego dziecka, czyli etapie przedszkolnym.

Dodaj komentarz