Finaliści światowego konkursu fotograficznego prezentowani w krakowskim Muzeum Fotografii

Do 17 września, w prestiżowym krakowskim Muzeum Fotografii, miłośnicy sztuki będą mogli podziwiać prace czterech nadzwyczajnych artystów. Są to finaliści największego na globie konkursu z dziedziny fotografii, którego laureatami zostali docenieni przez fundację Deutsche Börse Photography Foundation w tym roku. Ekspozycja ta stanowi unikalną okazję do odczucia rytmu, jakim tętni nowoczesna fotografia – tak przekonują organizatorzy.

Główna wystawa muzealna nosi intrygujący tytuł „Co robi zdjęcie?”. Prezentowane tam prace są swoistym rozszerzeniem codziennie prowadzonych przez muzeum dyskusji na temat roli i znaczenia fotografii. W jaki sposób te zdjęcia wpływają na naszą percepcję? Z pewnością poszerzają one nasze pojmowanie fotografii oraz całej kultury wizualnej.

Warto jednak podkreślić, że aż trzech z prezentowanych artystów porusza w swoich pracach istotny temat rasy – problematykę, której nie można pominąć, wpływa bowiem na każdego z nas. Rasa jest bowiem jednym z aspektów, które wpływają na podziały społeczne i ograniczają naszą perspektywę widzenia świata. Jak zauważa kurator wystawy, Dominik Kuryłek, to wyjątkowo ważne miejsce na mapie polskiego krajobrazu artystycznego, szczególnie jeśli chodzi o inicjowanie dyskusji o charakterze społecznym i politycznym.

Dodaj komentarz