Dlaczego warto zamieszkać w krakowskiej dzielnicy Dębniki?

Kraków jest miastem, które w ostatnim czasie przyciąga bardzo wielu turystów oraz studentów. Ciekawa historia tego miasta, zabytki architektoniczne oraz bogata oferta edukacyjna sprawiają, że Kraków jest miastem bardzo atrakcyjnym zarówno dla młodszych, jak i starszych osób. W Krakowie znajduje się aż 18 dzielnic, które oznaczone są cyframi rzymskimi oraz nazwami.

Jedną z nich jest dzielnica Dębniki, oznaczona numerem VIII. Jest to obszar, który bardzo dynamicznie się rozwija, a wpływ na to ma przede wszystkim duża ilość wolnej przestrzeni. Na terenie tej dzielnicy nieustannie powstają nowe obiekty edukacyjne, rozrywkowe oraz usługowo-handlowe. Powstają również nowe, strzeżone osiedla, które mogą być doskonałym miejscem do mieszkania dla rodzin z dziećmi. Gdzie położone są Dębniki, jakie rejony obejmuje oraz dlaczego warto zamieszkać w tej dzielnicy? Odpowiedzi na wszystkie wyżej postawione pytania poznasz w tym artykule.

Dębniki na mapie Krakowa

Dębniki na mapie Krakowa położone są na południowej stronie Wisły, z którą graniczą. Wisła oddziela również Dębniki od dzielnicy Zwierzyniec oraz od krakowskiego Starego Miasta. Dębniki są bardzo popularną dzielnicą, właśnie ze względu na swoją lokalizację. Znajdują się one blisko ścisłego centrum miasta, co czyni tę lokalizację atrakcyjną dla inwestorów oraz osób, które planują kupić mieszkanie w Krakowie.
Na osiedlu Dębniki można wyróżnić kilka osiedli mieszkaniowych. Najbardziej popularne jest Osiedle Europejskie, które powstawało od lat 2000. Osiedle Europejskie ma architekturę 5-kondygnacyjnych budynków na zamkniętych osiedlach. Na osiedlu można znaleźć również pętlę autobusowo-tramwajową, co w dużym stopniu ułatwia komunikację.
Pozostałe osiedla mieszkaniowe w tej dzielnicy to: Osiedle Interbud, Osiedle Zielona Galicja, Osiedle Panorama, Osiedle Kolejowe, Kliny Zacisze oraz Mochnaniec. Ostatnie osiedle jest bardzo ciekawe, ponieważ dominują w nim głównie domki jednorodzinne oraz niska, szeregowa zabudowa.

Bardzo ciekawa w tym rejonie jest inwestycja budowana przez dewelopera Budrem. Inwestycja mieszkaniowa Kapelanka – Pychowicka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób stawiających komfort życia na pierwszym miejscu. Budrem oferuje nowoczesne mieszkania o wysokim standardzie, ale także wiele udogodnień, które przekładają się bezpośrednio na wygodę codziennego życia.

Dla kogo przeznaczona jest dzielnica Dębniki?

Dębniki są dzielnicą, w której mieszka wielu studentów. Wpływ na to ma bliska odległość do ścisłego centrum miasta. Można się tam dostać bez najmniejszego problemu, ponieważ Dębniki są bardzo dobrze skomunikowane. Ponadto dzielnica Dębniki może pochwalić się bogatą ofertą edukacyjną, co również wpływa na jej atrakcyjność w oczach studentów.
Emeryci i renciści stanowią zdecydowanie najmniej liczną grupę wiekową w tej dzielnicy, ponieważ liczy ona zaledwie 20% wszystkich mieszkańców. Mimo to, w dzielnicy Dębniki seniorzy mogą liczyć na bogatą ofertę opieki medycznej oraz rozwiniętą infrastrukturę usługowo-handlową. W tej dzielnicy znajduje się również mnóstwo lokali mieszkalnej z wieloma ułatwieniami. Jest to lokalizacji bardzo dogodna dla osób starszych.
Zdecydowanie największą grupę mieszkańców tej dzielnicy stanowią rodziny z dziećmi. Wpływ na to ma nowoczesne budownictwo, bezpieczeństwo oraz bogata oferta edukacyjna. Te wszystkie aspekty przyciągają młodych ludzi, którzy pragną się ustatkować. W skrócie, Dębniki są miejscem, w którym panuje cisza i spokój, a także istnieją duże możliwości rozwoju.

Jak mieszka się w dzielnicy Dębniki?

Dzielnica Dębniki aktualnie stanowi jedno z najmodniejszych miejsc do mieszkania w Krakowie. Mieszkanie w tej dzielnicy można określić jako styl życia. Jest to dzielnica cicha i spokojna, a jednocześnie zapewniająca duże możliwości i wiele atrakcji. Jest ona również dobrze skomunikowana, dzięki czemu przedostanie się do ścisłego centrum nie powinno stanowić żadnego problemu. Doskonała lokalizacja czyni tę dzielnicę jedną z najbardziej popularnych w Krakowie.
Mieszkańcy uważają, że dzielnica Dębniki jest dzielnicą samowystarczalną. Charakteryzuje się ona czystością oraz bezpieczeństwem. Jest w niej cicho i spokojnie, ale każdy kto prowadzi rozrywkowy tryb życia również znajdzie w Dębnikach wszystko, czego potrzebuje.

Co warto zobaczyć w Dębnikach?

Dzielnica Dębniki posiada duże walory turystyczne. Znajduje się w niej wiele miejsc, które warto odwiedzić. Można wśród nich wyróżnić m.in. Górkę Pychowicką, Źródło Świętojańskie, Jaskinię Twardowskiego czy Jezioro na Zakrzówku. Warto również wybrać się na spacer do centrum dzielnicy, po to aby zobaczyć Rynek Dębnicki lub Kościół św. Stanisława Kostki. Jak widać atrakcji turystycznych w dzielnicy Dębniki znajduje się naprawdę wiele, dlatego fani spacerów oraz zwiedzania nowych miejsc nie powinni być rozczarowani.

Dębniki jako jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa

Według statystyk można stwierdzić, że Dębniki stanowią jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa. Świadczą o tym badania przeprowadzone wśród mieszkańców, z których wynika, że jedynie 15% z nich uważa, że występuje tam problem z bezpieczeństwem.
Za tym, że Dębniki są dzielnicą bezpieczną przemawiają również statystyki policyjne, które mówią o tym, że liczba czynów zabronionych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynosi 3,1. Jest to wynik bardzo niski, na podstawie którego można wywnioskować, że w Dębnikach praktycznie nie istnieje problem przestępczości.

Dodaj komentarz