Kraków to stolica Małopolski, która zarówno dla Polaków jak i turystów zza granicy jest symbolem Polski. Bez wątpienia jest to miejsce bardzo reprezentatywne, które warto odwiedzić z wielu powodów. Wartość historyczna wiekowego miasta, które jeszcze nieco ponad cztery stulecia temu pełniło funkcję stolicy Polski, to tylko jeden z nich. Kolejnymi są bardzo dobrze zachowane zabytki sprzed wielu wieków. Nowoczesne atrakcje, które sprawiają, że każdy mały i duży może bawić się w Krakowie świetnie niezależnie od pogody. Bogata oferta kulturalna, fascynująca architektura czy nigdy niekończące się życie nocne. Powodów, aby tu przyjechać jest wiele. Co jednak robić po dotarciu na miejsce? Sprawdź co i dlaczego warto zobaczyć w Krakowie.
Krótka opowieść o kilku wiekach historii miasta
Wiele miejsc, które dziś wato zobaczyć w Krakowie powstało na skutek wydarzeń, które na przestrzeni wieków niczym angażujący film akcji toczyły się w mieście Krakusa. Chcąc lepiej zrozumieć pochodzenie krakowskich zabytków, warto przyjrzeć się bliżej temu co działo się tu wiele lat temu. Powstanie Krakowa jest związane z pewną legendą. Według kronikarza Mistrza Wincentego Kadłubka książę Krakus, który panował na terenach dawnej Polski zabił okropnego potwora (smoka), a poddani w podziękowaniu założyli miasto Gracchovia. Mimo, że do dziś nie udowodniono istnienia księcia, to w Krakowie znajdują się usypane na przełomie VII i VIII wieku dwa kopce: Kraka oraz jego córki Wandy. Archeologom nie udało się odnaleźć pochówków w pobliżu kurhanów, jednak powstanie Krakowa do dziś wiąże się właśnie z księciem Krakiem.
Zwiedzanie Krakowa – początki osady na Wzgórzu Wawelskim
Ciekawym miejscem w Krakowie jest bez wątpienia Wzgórze Wawelskie, z którym jest związana pewna historia. Ponad tysiąc lat temu Kraków, ze względu na dogodną lokalizację umieszczoną na przecięciu wielu szlaków handlowych, rozwiał się w bardzo szybkim tempie. Już w IX wieku na Wzgórzu Wawelskim powstała osada warowna, a wraz z nią liczne zabudowania, takie jak: Rotunda Najświętszej Panny Marii czy kościół św. Gereona, które możemy obejrzeć aż do chwili obecnej.
Kraków ciekawe miejsca – Wzgórze Wawelskie
Wzgórze było rozbudowywane przez wszystkie stulecia. Swój złoty czas przeżywało jednak w epoce renesansu, w której powstał zamek i arkadowy dziedziniec, a później w baroku, w którym zbudowano komnaty Zygmunta Augusta, które warto zobaczyć w Krakowie również dziś. XIII wiek to bardzo ważny czas w historii Krakowa. Właśnie wtedy Bolesław Wstydliwy dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim, na skutek czego powstał jeden z najbardziej okazałych rynków w całej Europie oraz niezwykły układ ulic w kompozycji szachownicy.
Kraków zwiedzanie – powstanie Uniwersytetu Jagiellońskiego
Równie istotne było dla Krakowa panowanie króla Kazimierza Wielkiego. W czasie jego rządów bardzo rozwinął się handel, rozbudowano średniowieczne hale targowe, czyli obecne sukiennice. Powstało wiele monumentalnych świątyń, które warto zobaczyć w Krakowie do dziś. Co więcej, miasto doczekało się wodociągów, wybrukowania ulic oraz rozbudowy szpitalnictwa i łaźni. Kazimierz Wielki ufundował również Akademię Krakowską, która dziś funkcjonuje jako Uniwersytet Jagielloński.
Ciekawe miejsca Kraków – dzwon Zygmunta
Kolejny złoty czas dla Krakowa przypadł na XV wiek. Miasto stało się wtedy siedzibą Jagiellonów, co wiązało się z rozwojem kulturalnym, naukowym i artystycznym. To właśnie w Krakowie zdobywał wykształcenie Mikołaj Kopernik, a zdolny artysta Wit Stwosz zaprojektował znany ołtarz w Kościele Mariackim. Pod koniec XV wieku wymiana handlowa stale się rozwijała, a w mieście prężnie działali polscy oraz zagraniczni artyści, którzy tworzyli niezwykłą architekturę miasta. Symbolem tych czasów jest przebudowa zamku na Wzgórzu Wawelskim przez włoskich twórców, dzięki czemu budowla stała się prawdziwą perłą wśród renesansowych budowli. W 1520 roku powstał najsłynniejszy dzwon „Zygmunt”.
Kraków zwiedzanie – obserwatorium astronomiczne
Kraków odsunął się w cień, gdy w 1609 roku król Zygmunt III Waza przeniósł swoją siedzibę do Warszawy, ustanawiając ją nową stolicą Polski. Nie pomógł również Potop Szwedzki, podczas którego zniszczono wiele budowli i skradziono cenna dzieła sztuki. Szczególnie, że krótko po tym miasto ucierpiało z powodu powodzi, a następnie epidemii czarnej ospy. W 1772 roku miał miejsce pierwszy rozbiór Polski, który był ostatecznym ciosem dla Krakowa i jego gospodarki. Ratunkiem dla miasta była reforma Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzona przez Hugo Kołłątaja, na skutek której powstała pierwsza w Polsce uniwersytecka klinika medyczna, ogród botaniczny oraz obserwatorium astronomiczne, które do dziś są ciekawym miejscem do zobaczenia w Krakowie.
Co warto zobaczyć w Krakowie?
Kraków odzyskał swoją świetność i jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowych oraz kulturalnych w kraju, a nawet Europie. W dobrym stanie zachowało się również wiele niesamowitych zabytków oraz dzieł sztuki. Przeczytaj, które z nich warto zobaczyć w Krakowie.
Kraków zwiedzanie Wawelu – jak dobrze zaplanować wycieczkę?
Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty zwiedzającego Kraków jest malowniczo położone Wzgórze Wawelskie. Przez wiele stuleci to właśnie w tym miejscu działy się najważniejsze wydarzenia historyczne i kulturalne w mieście. Odbywały się tu koronacje, pogrzeby i pochówki polskich władców. Warto wiedzieć, że od 1978 roku krakowski Wawel znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Kraków zwiedzanie Wawelu – jak dobrze je zaplanować? Wybierając się na Wawel najlepiej wcześniej zaplanować plan zwiedzania i podjąć decyzję jaka część jest dla nas najbardziej intersująca. W przeciwnym razie możemy nie zdążyć zobaczyć wszystkiego, a miejsc wartych zwiedzenia jest tutaj mnóstwo.
Kraków zwiedzanie Wawelu – Katedra i Muzeum Katedralne
Zwiedzanie Wawelu warto rozpocząć od Katedry oraz Muzeum Katedralnego. Wstęp do świątyni jest bezpłatny. Bilety trzeba posiadać tylko wtedy, gdy chce się obejrzeć część z grobami królewskimi w kryptach oraz wieżę z dzwonem Zygmunta. W ramach biletu można odwiedzić również Muzeum Katedralne, gdzie znajduje się m.in. kopia włóczni św. Maurycego podarowana miastu przez cesarza Ottona. Po obejrzeniu katedry można przejść do kolejnego etapu wycieczki, czyli do zwiedzania Zamku Królewskiego.
Co zobaczyć w Krakowie – Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu to niezwykle urokliwa budowla, która zyskała miano perły architektury renesansu. Przez wieki mieszkali tu polscy władcy, a dziś możemy oglądać to co po sobie zostawili. Wstęp do Zamku Królewskiego wymaga zakupu biletu, bezpłatnie można obejrzeć tylko arkadowy dziedziniec zamkowy. Przed zakupem biletu należy podjąć decyzję, którą trasę zwiedzania wybrać. Do wyboru są m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Prywatne Apartamenty Królewskie. Decydując się na pierwszą z możliwości, można obejrzeć niezwykłą Salę Poselską, w której dawniej odbywały się posiedzenia polskiego sejmu. Co ciekawe, strop sali składa się z kasetonów, w których w 1540 roku wyrzeźbiono 30 ludzkich głów.
Kraków zwiedzanie Zamku Królewskiego
Decydując się na trasę Prywatne Apartamenty można obejrzeć pomieszczenia, które dawniej były zamieszkiwane przez króla oraz jego rodzinę. Wyposażenie komnat pochodzi z epoki renesansu i robi ogromne wrażenie. Co ciekawe, jeden z apartamentów posiada łazienkę, dlatego, że przed wojną zamieszkiwał go ówczesny prezydent Ignacy Mościki. To pomieszczenie również można dziś zwiedzać w Krakowie. Wartym uwagi eksponatem w Zamku Królewskim jest ekspozycja broni w Skarbcu Koronnym i Zbrojowni. Najcenniejszym zabytkiem jest tutaj Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny królów polskich. Zwiedzając Zamek można też wybrać trasę Wawel Zaginiony oraz „Sztuka Wschodu”. Decydując się na zwiedzanie w sezonie wiosenno-letnim można przejść trasę terenową, która prowadzi po ogrodach wawelskich i na Basztę Sandomierską, z której rozpościera się niezwykła panorama miasta. Warto zobaczyć również Smoczą Jamę, szczególnie jeśli zwiedzamy Kraków z dziećmi.
Krakowski Rynek trzeba zobaczyć zwiedzając Kraków
Krakowski Rynek ma długą historię, powstał bowiem już w XIII wieku. Dziś jest największym rynkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Doczekał się nawet wpisania go na listę światowego dziedzictwa Unesco. Plac z każdej strony ma aż 200 metrów długości. a odchodzące od niego uliczki są ułożone w oryginalnej kompozycji szachownicy. Od wielu stuleci krakowski Rynek był najważniejszym punktem w mieście. Dawniej prowadziła przez niego Droga Królewska, która swój początek miała w barbakanie, a koniec w Zamku Królewskim na Wawelu. Odbywały się tu również wielkie historyczne wydarzenia, jak początek powstania kościuszkowskiego. Do dziś niewiele się zmieniło, bo krakowski rynek o każdej porze roku tętni życiem. Odbywają się tu najróżniejsze wydarzenia jak: festiwale koncerty, jarmarki, targi czy defilady. Nie sposób też nie spotkać na swojej drodze ulicznego wózka z tradycyjnymi krakowskimi obwarzankami posypanymi makiem, sezamem lub serem. Spacerując po rynku w Krakowie warto zobaczyć również inne atrakcje, które znajdują się w pobliżu: Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha czy Kościół Mariacki.
Co warto zobaczyć w Krakowie – Sukiennice
Sukiennice to pierwszy dom handlowy, który powstał już w średniowieczu. To właśnie do tego miejsca tłumnie przybywali kupcy i handlarze z całej Europy. Sukiennice znajdują się w samym centrum krakowskiego Rynku. Dziś można kupić tam pamiątki czy miejscowe wyroby. Na piętrze znajduje się zaś galeria malarstwa polskiego należąca do zbiorów Muzeum Narodowego. Fanów podziemi z pewnością zachwyci fakt, że przez Sukiennice można wejść do podziemnej części Rynku.
Zwiedzanie Krakowa – podziemne muzeum
Kilka metrów pod ziemią znajduje się podziemne muzeum. Zanim powstało, w miejscu tym odbyły się prace archeologiczne, dzięki którym dowiedzieliśmy się dużo więcej o historii Krakowa. Wizyta w podziemnym muzeum to niezwykłe doświadczenie, dzięki któremu można przenieść się w czasie do średniowiecza i poczuć klimat Rynku z tamtych czasów. Przez wieki poziom krakowskiego rynku cały czas się podnosił, dlatego w podziemiach średniowieczny klimat jest naprawdę realistyczny. Szczególnie, że znajdują się tam również fundamenty chat zbudowanych około XII wieku, mury dawnych budynków oraz przedmioty wydobyte podczas prac archeologicznych. Dla dzieci przygotowana jest specjalna wystawa o nazwie: Legenda o dawnym Krakowie.
Kraków co warto zobaczyć – Kościół Mariacki
Kolejnym wartym zobaczenia zabytkiem w Krakowie jest Kościół Mariacki. Należy pamiętać, że świątynia jest czynnym kościołem, dlatego w godzinach zwiedzania, czyli w dni robocze i soboty od 11.30 do 18.00, a w niedzielę od 14.00 do 18.00 można obejrzeć tylko jego jedną część.
Kraków – jak zwiedzać Kościół Mariacki?
Kościół składa się z wyższej wieży kościoła, niższej wraz z dzwonnicą, głównej nawy kościoła, licznych kaplic oraz z krypty. Co ciekawe, właścicielem wyższej wieża kościoła, z której co godzinę rozbrzmiewa hejnał, jest miasto. Od początku swojego istnienia była ona miejską wieżą strażniczą. Tuż obok niej znajduje się wieża niższa, jednak nie ona udostępniona do zwiedzania. Ciekawostką jest, że dzwony nie są zawieszone na szczycie wieży, ale w połowie jej wysokości. Wszystko przez to, że dawniej kościół był niższy, a wieżę dobudowano już po zamontowaniu dzwonów.
Kraków- zwiedzania Kościoła Mariackiego
Będąc w świątyni warto przyjrzeć się bliżej słynnemu ołtarzowi zbudowanemu przez Wita Stwosza. Ze względu na materiał, z którego jest wykonany, niektórzy twierdzą, że wygląda on jak piękna, otwarta szafa. Kościół Mariacki jest bogaty w liczne dzieła sztuki, m.in. malowidła Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera. Warto obejrzeć także kaplice, wieki temu fundowane przez bogatych mieszkańców Krakowa. Pod kościołem umieszczonych jest 25 krypt pogrzebowych, w których pochowanych jest wiele tysięcy osób z zamożnych rodów magnackich i szlacheckich. Do krypt nie można dostać się w inny sposób niż podnosząc posadzkę. Jednak nie jest to dozwolone dla zwiedzających.
Kraków zwiedzanie wieży ratuszowej
Z wieżą ratuszową w Krakowie związana jest dość smutna historia, ponieważ przypomina ona o ratuszu zburzonym w 1820 roku oraz o zlikwidowanym odwachu ratuszowym. W 1918 roku odwach był symbolem odzyskania przez miasto niepodległości. Niestety zburzono go tuż po II wojnie światowej. Do dziś zachowała się jedynie siedemdziesięciometrowa wieża. Co ciekawe, przed wejściem do niej stoją dwa kamienny lwy pochodzące z pałacu w Pławowicach, tak samo jak we Lwowie. Każdy kto chce wejść na wieżę widokową musi pokonać aż 110 kamiennych stopni. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ponieważ schody różnią się od siebie rozmiarem, niektóre z nich mają 28 cm, a inne nawet 41 cm. Mimo to, warto wejść na górę, aby ujrzeć piękną panoramę Krakowa.