ZHP Kraków-Nowa Huta organizuje akcję honorowego krwiodawstwa przy Zalewie Nowohuckim

Ośrodek Harcerstwa Polskiego w Krakowie-Nowa Huta zaapelował do wszystkich, którzy są zdolni i chcą oddać krew, aby wzięli udział w akcji honorowego dawstwa krwi. Odbywała się ona w sobotę, 16 marca, od rana do wczesnych godzin popołudniowych, na terenie przylegającym do Zalewu Nowohuckiego.

Podczas tej inicjatywy na ulicy Bulwarowej, tuż obok Zalewu Nowohuckiego, zamieszczono mobilny punkt poboru krwi – tzw. krwiobus. Tam każdy, kto chciał przekazać trochę swojej krwi, mógł to zrobić. Ze względu na regulacje prawne, zaproszenie skierowane było do osób zdrowych, w wieku od 18 do 65 lat. Specjalista medycyny na miejscu przeprowadzał wywiad z każdym potencjalnym dawcą krwi, aby ustalić jego zdolność do uczestnictwa w akcji.

Zarządcy kampanii krwiodawstwa nieustannie podkreślają nieocenioną wartość krwi jako leku ratującego życie, którego produkcja jest niemożliwa. Jest wykorzystywana m.in. do tworzenia preparatów krwiopochodnych, takich jak koncentraty erytrocytów, stosowane m.in. u pacjentów z niskim poziomem hemoglobiny, czy immunoglobuliny podawane osobom z dysfunkcjami układu immunologicznego. Z krwi dawców produkuje się również koncentrat płytek krwi, który jest często wykorzystywany w leczeniu onkologicznym. Ponadto osocze jest stosowane w celu wsparcia osób z upośledzonym procesem krzepnięcia i dla pacjentów doświadczających silne krwotoki.

Dodaj komentarz