Zatrzymanie dwóch Rosjan podejrzanych o propagowanie Grupy Wagnera w Krakowie i Warszawie

Mariusz Kamiński, Minister koordynujący służby specjalne oraz kierownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ogłosił na swoim społecznościowym profilu medialnym o zidentyfikowaniu i aresztowaniu dwóch obywateli rosyjskich. Są oni podejrzani o rozpowszechnianie materiałów propagandowych związanych z Grupą Wagnera w dwóch polskich miastach, tj. w Krakowie oraz w stolicy Polski, Warszawie. Zdarzenie to ma bezpośrednie powiązanie z wydarzeniami związanymi z pojawieniem się naklejek w różnych miejscach tych miast, które zawierały treści propagujące dołączanie do wspomnianej Grupy Wagnera.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) we współpracy z Policją, doprowadziła do identyfikacji oraz aresztowania tych dwóch Rosjan. Obydwaj mężczyźni zostali postawieni przed sądem, gdzie usłyszeli zarzuty, wśród których znalazło się m.in. szpiegostwo. Po przeprowadzeniu formalności zostali oni umieszczeni w areszcie. Więcej szczegółów na ten temat ma zostać podane niebawem – tak wynika z informacji opublikowanej przez Ministra Kamińskiego.

Niedługo wcześniej pojawiły się doniesienia o naklejkach o kontrowersyjnej treści rozmieszczonych w różnych lokalizacjach w Krakowie. Naklejki te miały za zadanie zachęcać do przyłączenia się do Grupy Wagnera, która jest prywatną armią działającą na rzecz reżimu rosyjskiego. Informację na ten temat udostępnił na swoim profilu społecznościowym radny Krakowa, Łukasz Wantuch. Przedtem, film ukazujący jedną z takich naklejek znajdujących się w publicznej toalecie krakowskiej, stał się popularny w mediach społecznościowych. Funkcjonariusze krakowskiej policji od tego czasu realizują działania mające na celu wyjaśnienie tej sytuacji.

Dodaj komentarz