Wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi w Collegium Maius UJ

W zabytkowych wnętrzach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego można obecnie odwiedzić wyjątkową ekspozycję zatytułowaną „Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata”. Wystawę tę zaprojektował i zorganizował prof. Aleksander B. Skotnicki, wybitny krakowski hematolog i popularyzator nauki, aby uczcić 550. rocznicę urodzin słynnego astronoma.

Profesor Skotnicki podkreśla ogromny wpływ, jaki miał Uniwersytet Jagielloński na życie i karierę Mikołaja Kopernika. To właśnie dzięki temu uniwersytetowi oraz jego profesorom młody Kopernik zdobył wiedzę i umiejętności niezbędne do dokonania swoich przełomowych odkryć. Gdyby nie edukacja na Uniwersytecie Jagiellońskim, być może świat nigdy by się nie dowiedział o genialnym umyśle tego ucznia.

Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy, prof. Skotnicki złożył kwiaty przy historycznej studni, znajdującej się na dziedzińcu Collegium Maius. W tym miejscu niegdyś stał pomnik upamiętniający Mikołaja Kopernika, który został przeniesiony w 1953 roku na Planty, pod gmach Collegium Witkowskiego. Profesor od dłuższego czasu zabiega o przywrócenie tego ważnego dla krakowskiej tradycji akademickiej monumentu na jego pierwotne miejsce.

Dodaj komentarz