Uniwersytet znany w całej Polsce i na świecie

Wielu maturzystów marzy o dostaniu się na Uniwersytet Jagielloński. Nie wszystkim jednak to się uda ze względu na wysoki poziom nauczania. Co przyciąga uczniów do studiów właśnie na tej uczelni? Jaka jest historia najstarszego uniwersytetu w Polsce?

Trudne początki

Uniwersytet powstał 12 maja 1364 roku, a jego powstanie sfinansował sam król Kazimierz Wielki. Radość nie trwała długo, po krótko po jego śmierci uczelnia została zamknięta. Następnie próbowano na nowo uruchomić ją w XIV wieku, czego ostatecznie dokonał król Władysław Jagiełło w roku 1400. W XV wieku przeżywał swoje złote czasy ze względu na gwałtowny napływ studentów z całej Europy. Ramię w ramię z Polakami studiowali m.in. Niemcy, Anglicy, Francuzi, Włosi, Hiszpanie i Szwajcarzy. To właśnie wtedy swoje studia rozpoczął również Mikołaj Kopernik.

Czasy niepokoju

Po wielu kryzysach, wzlotach i upadkach, uniwersytet znów zyskał ogromne znaczenie w II połowie XIX wieku. Dalszy rozwój trwał po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Studiowali wówczas zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W czasach II wojny światowej uniwersytet został zamknięty. Odbywały się jedynie tajne zajęcia, na które uczęszczał Karol Wojtyła, późniejszy papież.

1945 – teraz

Po zakończeniu wojny w 1945 roku uniwersytet wznowił działalność. Nadal nie w tej formie, którą znamy dzisiaj. Musiał zmierzyć się jeszcze z erą rządów Józefa Stalina, aby ostatecznie przyjąć obecny kształt. Rocznie kształci się tu około 50 000 studentów z całego świata, a ich osiągnięcia naukowe rozsławiają Uniwersytet Jagielloński na arenie międzynarodowej.