Unijne fundusze jako katalizator rozwoju małopolskich instytucji kulturalnych

Przekształcenie dawnej zajezdni tramwajowej w siedzibę Muzeum Inżynierii i Techniki, inauguracja Hangaru Czyżyny czy też stworzenie Wirtualnych Muzeów Małopolski, które umożliwiają zwiedzanie 3190 zdigitalizowanych eksponatów pochodzących z 51 muzeów i placówek kulturalnych regionu – te oraz wiele innych osiągnięć zawdzięczały znacznemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej (UE). Są one dowodem na to, jak sporą rolę odegrały fundusze europejskie w procesie modernizacji i digitalizacji małopolskich instytucji kulturalnych.

Począwszy od 1 maja 2004 roku, kiedy Polska oficjalnie stała się członkiem UE, nasz kraj miał możliwość skorzystania z unijnych funduszy. Dzięki temu, przez prawie dwie dekady, polskie instytucje mogły zauważalnie się rozwijać i przeprowadzać wiele zmian, których bez wsparcia unijnego prawdopodobnie by nie udało się zrealizować. Szczególnie dotyczy to jednostek samorządu terytorialnego, które dzięki temu wsparciu mogły zainicjować i przeprowadzić inwestycje, stanowiące często dla nich wyzwanie finansowe.

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie jest doskonałym przykładem na to, jak pomoc unijna może wpłynąć na rozwój instytucji kulturalnej. Nowoczesna siedziba muzeum, zlokalizowana w odrestaurowanej dawnej zajezdni tramwajowej, od momentu powstania korzystała z dofinansowania z funduszy unijnych. Proces ten świadczy o tym, jak istotną rolę odgrywa UE w rozwoju sektora kultury, szczególnie na terenie Małopolski.

Dodaj komentarz