Umowa na projekt i budowę nowego przystanku kolejowego Os. Piastów

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na projekt i realizację przystanku kolejowego Osiedle Piastów, który ma powstać na skrzyżowaniu linii kolejowych numer 8 oraz 95. Prace nad tym projektem mają zostać zakończone nie później niż pod koniec roku 2024, jak zapewnia zarządca polskiej infrastruktury kolejowej.

Planowany przystanek Osiedle Piastów ma być zlokalizowany na linii 8 prowadzącej do Kielc oraz Warszawy, a także na linii 95 wiodącej do Podłęża oraz Tarnowa. Lokalizacja przystanku to rejon wiaduktu przy ulicy Piasta Kołodzieja. Całość jest realizowana w ramach procesu „projektuj i buduj”, jako część rządowego programu modernizacji i rozbudowy polskiej sieci przystanków kolejowych.

Zarządca rozważa dwa możliwe warianty realizacji przedsięwzięcia. Pierwszy z nich przewiduje budowę czterech nowych peronów jednokrawędziowych, po dwa na każdej z linii: 95 Kraków Mydlniki – Podłęże oraz 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny. Drugi wariant zakłada natomiast stworzenie dwóch peronów jednokrawędziowych na linii 95 oraz jednego peronu wyspowego na linii 8. Ostateczny wybór zostanie dokonany przez zamawiającego. W projekcie uwzględniono także dostęp do wiaduktu za pomocą schodów oraz wind, a także możliwość rozbudowy o dodatkowe dwa tory na linii nr 8 i rozbudowę układu komunikacyjnego w okolicy przystanku.

Planowane perony będą miały minimum 200 metrów długości, a ich wysokość osiągnie 0,76 metra. Perony jednokrawędziowe mają mieć szerokość co najmniej 5,6 metra, a dwukrawędziowe – 8,2 metra. W miejscu, gdzie znajdować się będą wiaty, peron zostanie poszerzony.

Odpowiedzialność za realizację robót spoczywa na firmie Swietelsky Rail Polska. Wartość podpisanej umowy wynosi blisko 24 miliony złotych. Przewiduje się, że prace zostaną ukończone do końca roku 2024.

Dodaj komentarz