Układanie kostki brukowej. Co trzeba wiedzieć, planując taką inwestycję?

Kostka brukowa od lat jest jednym z najpopularniejszych materiałów do utwardzania nawierzchni. Jest stosunkowo tania, łatwo dostępna, wygląda bardzo estetycznie i co najważniejsze, cechuje się dużą trwałością i odpornością na niekorzystne czynniki. Nic więc dziwnego, że na ułożenie kostki brukowej na podjeździe, podwórku, parkingu czy drodze dojazdowej decyduje się coraz więcej inwestorów. O czym jednak należy pamiętać, planując taki krok? Tę kwestie szczegółowo wyjaśniamy w nowym artykule.

Kostka brukowa – jak wybrać? Wskazówki co do wyboru grubości, koloru kostki i wzoru powierzchni

Warto zacząć od omówienia najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kostki brukowej. Jej kluczowe dla funkcjonalności i wyglądu parametry to:
  • grubość: tu zasada jest prosta – im grubsza będzie kostka brukowa, tym większe obciążenia będzie w stanie znosić. Na ciągach pieszych lub rowerowych w zupełności wystarczy kostka o grubości 3 cm. Na nawierzchniach, na których odbywa się ruch samochodowy, należy zaś zastosować kostkę u grubości od 6 do 8 cm;
  • materiał: kostkę brukową produkuje się przede wszystkim z betonu oraz kamienia naturalnego (granitu). Ten pierwszy materiał jest tańszy, ale mniej wytrzymały;
  • kolor: kostki brukowe dostępne są przede wszystkim w różnych odcieniach szarości oraz czerwieni;
  • wygląd: poza standardową, prostą kostką brukową, na rynku znajdziemy też warianty dekoracyjne (szlachetne), doskonale sprawdzające się wszędzie tam, gdzie znaczenie ma ciekawy wygląd.

Zalety kostki granitowej. Czemu warto postawić na kostkę z kamienia naturalnego? Zyskaj nawierzchnię odporną na uszkodzenia

Jak już wspomnieliśmy, kostka z kamienia naturalnego cechuje się większą wytrzymałością. Jest ona w stanie wytrzymać dużo większe obciążenia – może więc być stosowana nawet na bardzo ruchliwych nawierzchniach. Na wybór kostki granitowej warto zdecydować się ze względu na trwałość. W porównaniu do betonowej kostki brukowej, cechuje się też atrakcyjniejszym wyglądem.

Układanie kostki i montaż płyt trawnikowych. Czy można samodzielnie ułożyć kostkę brukową? Kiedy zlecić to fachowcowi?

Kostka brukowa musi być układana na odpowiednio przygotowanym, wyrównanym podłożu po uprzedniej stabilizacji gruntu. Samo układanie kostki brukowej wymaga nie tylko fachowych umiejętności, ale też specjalistycznego sprzętu. Większość inwestorów będzie zatem musiała zlecić jej ułożenie specjalistom.

Komu powierzyć układanie kostki brukowej? Jak zyskać pewność co do wysokiej jakości ułożonej nawierzchni? Wybieramy fachowca od kostki brukowej

Konieczność powierzenia tej pracy fachowcom, rodzi dodatkowe problemy związane z wyborem odpowiedniego wykonawcy. Komu więc zlecić układanie kostki? Przy wyborze firmy lub specjalisty należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
  • wykształcenie i certyfikaty: warto wybierać brukarzy z wykształceniem budowlanym lub posiadających certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje;
  • posiadany sprzęt: korzystanie z nowoczesnego sprzętu daje większą pewność co do efektów pracy brukarza;
  • doświadczenie: przed powierzeniem ułożenia kostki brukowej, warto sprawdzić wcześniejsze realizacje danej firmy lub specjalisty – ich zdjęcia powinny być dostępne na stronie www lub przesłane na życzenie klienta.

Wybierając brukarza, warto sprawdzić listę ofert obejmujących układanie kostki brukowej na oferteo.pl.

Układanie kostki brukowej i inne usługi brukarskie: montaż obrzeży trawnikowych, wyrównanie i zagęszczenie podłoża, montaż siatki ogrodzeniowej, krawężniki itp.

Firmy oferujące usługi brukarskie swoim klientom świadczą również pomoc w innych zakresach. W tym miejscu należy wspomnieć przede wszystkim montaż obrzeży trawnikowych, krawężników i ogrodzeń, a także wszelkiego typu prace polegające na przygotowaniu podłoża.

Dodaj komentarz