Teatr Zależny w Krakowie prezentuje premierę spektaklu "Limeryczny świat Wisławy. Wyklejanki słowno-muzyczne"

W Krakowskim Teatrze Zależnym nadchodzi premiera nietuzinkowego spektaklu o nazwie „Limeryczny świat Wisławy. Wyklejanki słowno-muzyczne”. Inspiracją dla twórców stała się zwariowana i pełna humoru twórczość znanej polskiej poetki, Wisławy Szymborskiej.

Centralną myślą, która przewija się przez całe przedstawienie, jest twórczość limeryczna – specyficzna forma wiersza, której Szymborska była miłośniczką. Tę formę najłatwiej było jej tworzyć jadąc samochodem po wyboistych drogach czy podróżując starym pociągiem, zatrzymującym się na każdej stacji.

Scenariusz spektaklu oparty jest na krótkich utworach wierszowanych Szymborskiej, takich jak Lepiejowy, Podsłuchania czy Altruity, a także na wczesnych dziełach autorki z tomu „Błysk rewolwru”. Dodatkowo, w spektaklu wykorzystano niepublikowaną dotychczas jednoaktówkę „Zamiast”.

Projekt ten jest nie tylko hołdem dla twórczości Szymborskiej, ale również próbą stworzenia unikalnej przestrzeni dźwiękowej z wykorzystaniem różnych przedmiotów, muzyki i głosu. Całość dopełnia plastyczna wizja inspirowana „wyklejankami autorki” – dziełami, którymi Szymborska obdarowywała swoich znajomych.

Dodaj komentarz