Szpital w Krakowie wykorzystuje robota da Vinci do operacji na podstawie umowy z NFZ – pierwszy taki przypadek w Małopolsce

W Krakowie, w szpitalu Rydygiera, na bazie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, po raz pierwszy w Małopolsce rozpoczęto operacje za pomocą robota da Vinci. Zainaugurowany w poniedziałek zabieg urologiczny, przeprowadzony na mężczyźnie chorującym na nowotwór, okazał się sukcesem. Pacjent czuł się doskonale i już w środę mógł opuścić placówkę.

Lecznicę krakowska planuje korzystać z robota da Vinci do przeprowadzania od 100 do 200 operacji w nadchodzących dwunastu miesiącach.

Podczas środowej konferencji prasowej, dyrektor szpitala Artur Asztabski poinformował, że robot da Vinci nie będzie używany tylko do zabiegów urologicznych. W najbliższym czasie planowane są również operacje z zakresu chirurgii onkologicznej i ginekologii. W przyszłości rozważane są też zabiegi ortopedyczne takie jak endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego a także operacje laryngologiczne oraz z chirurgii twarzowo-szczękowej.

Z dostępnych informacji wynika, że szpital Rydygiera jest pierwszą placówką w Małopolsce, która zobowiązała się poprzez umowę z NFZ do wykorzystywania robota da Vinci w chirurgii. Wspomnieć warto, iż refundowane operacje robotyczne są również realizowane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jednak tam wykorzystuje się inne roboty.

Dodaj komentarz