Soczewki PREMIUM przy leczeniu zaćmy

Soczewki PREMIUM dostępne są jedynie dla pacjentów leczących się w prywatnych klinikach okulistycznych. Czy warto zdecydować się właśnie na soczewki z tego segmentu, czy poprzestać na standardowych soczewkach refundowanych przez NFZ?

Standardowa soczewka jednoogniskowa 

Standardowa soczewka jednoogniskowa (zwana również ”soczewką wzmacniającą”) gwarantuje, że wyraźnie widzimy tylko w jednej odległości. Tylko ona refundowana jest przez NFZ. Wszczepienie soczewki jednoogniskowej zawsze skutkuje tym, że oko traci zdolność akomodacji, co dla osób operowanych z powodu zaćmy wiąże się z koniecznością noszenia okularów do bliży, bądź do dali – wybór należy do pacjenta. W zależności od wybranej opcji pacjent może doświadczać mniejszego (soczewka asferyczna) lub większego (soczewka sferyczna) zniekształcenia obrazu na obrzeżach soczewki.

Soczewki z grupy PREMIUM

Tymczasem podczas operacji zaćmy skorygować można nie tylko krótko- czy dalekowzroczność, ale  astygmatyzm oraz starczowzroczność. Wszczepienie soczewek z grupy PREMIUM, czyli takich które prócz wady sferycznej (krótko-/dalekowzroczność) wyrównają też niezborność (astygmatyzm) i usuną zaćmę w czasie jednego zabiegu, to komfort, za który pacjenci są gotowi płacić z własnej kieszeni. Najnowocześniejsze implanty soczewkowe pozwalają także na poprawę widzenia kontrastowego oraz profilaktykę zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD (soczewki z filtrem UV oraz filtrem światła niebieskiego).

Pacjenci mają do wyboru:

Soczewki toryczne – umożliwiają korekcję astygmatyzmu. Szacuje się, że około 35-40% pacjentów zgłaszających się na operację zaćmy ma współistniejący astygmatyzm od 0,75 do 3,0 dioptrii, a u 15-29% pacjentów astygmatyzm jest większy niż 1,5 dioptrii. Połączenie zaćmy oraz astygmatyzmu jest dla pacjentów w podeszłym wieku bardzo trudnym doświadczeniem. Korekcja toryczna może być zastosowana zarówno w soczewkach jednoogniskowych, jak i wieloogniskowych.

Soczewki wieloogniskowe (trifokalne/multifokalne) – gwarantują eliminację starczowzroczności i bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej  (60-90 cm). Wszczepienie soczewki wieloogniskowej uwalnia pacjenta od konieczności stosowania okularów. 

W tej grupie soczewek szczególną uwagę zwracają soczewki EDOF (extended depth of focus) – wewnątrzgałkowe implanty o wydłużonej głębi ostrości (wydłużonej ogniskowej),  łączące zalety soczewek jedno- i wieloogniskowych. Oznacza to, że zapewniają ostre widzenie w szerokim zakresie odległości – od dalekich do pośrednich. To doskonały wybór dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia – zapewniają wysoki poziom niezależności od okularów, jednak uzyskana jakość wzroku jest sprawą indywidualną i może być różna u poszczególnych pacjentów.

Współczesna okulistyka duże nadzieje pokłada w soczewkach akomodacyjnych. To ultranowoczesny wytwór zaawansowanej inżynierii biomedycznej pozwalający w sposób zbliżony do naturalnego odtworzyć naturalne mechanizmy akomodacji oka. Ich istotną wadę stanowi przede wszystkim ograniczenie stosowania u osób starszych, bez jakiejkolwiek resztkowej zdolności akomodacyjnej mięśnia rzęskowego. Właśnie i nich, ale także u pacjentów z teoretycznie sprawnym mechanizmem akomodacji, po implantacji zachodzi konieczność niewielkiej dodatkowej korekcji do bliży, szczególnie przy wykonywaniu precyzyjnych czynności.

Skądinąd, soczewki akomodacyjne to prawdziwe cud techniki.

Wprowadzenie precyzyjnych metod kalkulacyjnych mocy sztucznej soczewki wszczepialnej oraz nowe rozwiązania w konstrukcji soczewek sprawiły, że obecnie pacjenci decydujący się na operację zaćmy (czyli operację usunięcia zmiętniałej soczewki własnej i wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej) mogą wybrać model PREMIUM dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb – także korygujący wadę wzroku. Operacja zaćmy jest więc, podobnie jak laserowa korekcja wady wzroku, zabiegiem “szytym na miarę” – jedną z najbardziej zindywidualizowanych procedur medycznych XXI wieku. 

Należy pamiętać, że sztuczna soczewka zostaje w oku na zawsze, dlatego niezwykle ważna jest taka jej kalkulacja, aby w maksymalnym stopniu zaspokajała potrzeby pacjenta. W prywatnej klinice, obok bezwzględnych wskazań medycznych, w kalkulacji soczewki wszczepialnej podczas planowania operacji zaćmy zawsze brane są one pod uwagę. Właśnie dlatego lepiej zdecydować się na soczewki z grupy PREMIUM.

Dodaj komentarz